Jablečník obecný je léčivá bylinka, která svůj název získala díky tomu, že její květy i listy příjemně voní po jablkách. Lidově se mu říká samaritánka a jeho léčivé účinky znali už staří Egypťané. Doma si z něho můžete jednoduše udělat výborný čaj, sirup nebo tinkturu.
Seznamte se s jablečníkem
Stejně jako dobromysl nebo kopřiva patří jablečník do čeledi hluchavkovitých. Většinou dorůstá do půlmetrové výšky a poznáte ho podle přímé chlupaté lodyhy s menšími vejčitými listy a drobných bílých pyskatých květů. Daří se mu na teplých a suchých místech. Pochází ze Středozemí a Střední Asie, dnes je rozšířený i v Severní Americe, Austráli a Oceánii. U nás ho najdete na Jižní Moravě na suchých kamenitých stráních, rumištích a v blízkosti plotů a cest.
Jak ho získáte?
Jablečník můžete sbírat v přírodě, přičemž nejčastěji se využívá nať bez dřevnatých částí. Pokud si chcete nať usušit, stačí ji uspořádat do svazečků a pověsit na místo, kde je hodně vzduchu. Nikdy ji ovšem nedávejte do sušičky. Pokud u vás bylinka neroste, nevadí. Už usušenu a nařezanou nať seženete i v některých obchodech. Jablečník si můžete také vypěstovat doma na zahradě, bude se jí dařit na prosluněném místě v lehčí dobře propustné půdě. Vhodné jsou skalky nebo štěrkové a písčité stráně.
Co všechno léčí?
Jablečník obsahuje mnoho účiných látek, které podporují naše zdraví. Patří k nim silice, třísloviny, saponiny, hořčiny, kyselina ursolová a pryskyřice. Velmi příznivě působí na dýchací cesty. Používá se při léčbě onemocnění průdušek i plic, dokáže výborně uvolňovat hleny při odkašlávání.
Má blahodárný vliv také na trávení. Povzbuzuje chuť k jídlu a výborně se hodí k léčbě nechutenství. Uklidňuje žaludek a působí proti střevním parazitům, může pomoci i s průjmem a zácpou. Díky tomu, že obsahuje hořčiny, podporuje tvorbu žluče. Může znatelně ulevit i při žlučových kamenech a jiných onemocněních žlučníku a jater. Obliby se těší zejména u žen, dokáže zmírnit menstruační potíže. Je dokonce účinný i při srdeční arytmii a uplatňuje se také při čištění krve. Můžete po něm sáhnout i během stresového období, protože celkově uvolní vaši nervovou soustavu. Za zmínku stojí i zevní použití jablečníku. Má protizánětlivé účinky a dá se použít na hnisavé rány, které se špatně hojí.
Odvar nebo sirup?
Z usušené jablečníkové natě si můžete udělat čaj nebo sirup. Čaj ze samotného jablečníku má díky obsaženým látkám hořkou chuť, doporučujeme smíchat ho s jinými bylinami. Použijte jednu až dvě lžičky suché řezané natě, kterou dejte do konvice a zalijte vroucí vodou. Nechte louhovat 5 minut. Měly by se uvolnit účinné látky. Po té čaj slijte a nechte trochu vychladnout. Pijte ho vlažný ráno a večer.
Pokud upřednostňujete sladší chutě, vyrobte si sirup. Jeho příprava je také velmi jednoduchá. Budete potřebovat asi 10 g usušené nařezané natě. Vložte ji nádoby do se 0,75 l studené vody a nechte odstát. Po uplynutí jednoho dne výluh přeceďte přes sítko nebo jemné plátýnko. Přidejte 0,5 kg cukru vařte až do zhoustnutí. Sirup užívejte při potížích třikrát denně jednu čajovou lžičku.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthyhildegard, Living, Pestik