Bramborové placky jsou oblíbeny celosvětově, ať už z vařených nebo syrových brambor, ale jen ten náš český bramborák voní a chutná po česneku a majoránce. Jak připravit ty nejlepší bramboráky, co do nich v žádném případě nedávat a jak se bramborákům říkalo a říká v jednotlivých koutech republiky?
Kde se vzaly bramboráky?
Bramborák alias smažená nebo pečená placka ze strouhaných syrových brambor se k nám dostal v 2. polovině 17. století, po Sedmileté válce. Enormně vzrostla produkce brambor, takže lidé byli stále vynalézavější v bramborových receptech. Klasický bramborák k nám přišel z německého Braniborska.
Recept na bramboráky podle Romana Vaňka
- 500 g brambor
- 5 stroužků česneku
- 100 g hladké mouky
- 2 vejce
- 100 ml mléka
- 1 lžíce sušené (nebo 2 čerstvé) majoránky
- 250 g sádla (na smažení)
- sůl
- čerstvě namletý pepř
Jak připravit bramboráky
Brambory oloupeme, nastrouháme na hrubém struhadle a vymačkáme přebytečnou vodu a škrob. Přidáme vejce, sůl, pepř, utřený česnek, majoránku a hladkou mouku. Přilijeme mléko. Dobře promícháme, ať se těsto spojí.
Na pánvi rozpustíme sádlo a naběračkou naléváme bramborákové těsto, které rozetřeme k okrajům pánve. Smažíme po obou stranách dozlatova. Usmažený bramborák vysušíme papírovou utěrkou.
Do bramboráků nepatří kmín
Bramboráky samozřejmě můžete chuťově obohatit, třeba čerstvou natí, tymiánem, ale nikdy, nikdy do nich nepřidávejte kmín. V těstě se totiž kmín při smažení pálí a vytváří tak hořkou chuť.
Pár tipů
- Upečte první bramborák, ochutnejte, a pokud nejste s chutí spokojeni, zbytek těsta ještě dochuťte solí, česnekem nebo majoránkou.
- S česnekem nešetřete, pokud to nikomu ze strávníků nevadí. Klidně dejte více.
- Sádla se nebojte. Vysoká vrstva tuku je pro bramboráky důležitá. A neznamená to, že sádla vsáknou více.
- Pokud je těsto moc husté, nařeďte ještě trochou mléka nebo vody z brambor.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cesky.radio, Toprecepty, Fresh.iprima, iReceptar