Nadmíru vitální Italka Giuseppina Projetto byla jedním z vzácných případů dlouhověkosti. Tato žena se totiž roku 2018 dožila úctyhodného věku 116 let, a tak se v den své smrti stala nejstarší ženou Evropy a zároveň i druhým nejstarším člověkem na světě. Samozřejmě k ní během jejího života směřovalo hodně dotazů ohledně životosprávy. Možná se budete divit, ale jejím receptem na dlouhý život nebyl ani vyvážený jídelníček ani pravidelné cvičení.
Neškodný dezert
Giuseppina narodila 30. května roku 1902 na italském ostrově Sardinie, kde se vdala, měla celkem tři děti a celý život se pohybovala na čerstvém vzduchu. Svou dlouhověkost však přisuzovala především svému pozitivnímu přístupu k životu a čokoládě, kterou si pravidelně dopřávala po každém jídle.
Vědecké výzkumy prospěšnost čokolády podporují
Již několikrát bylo potvrzeno, že pravidelné menší porce hořké čokolády jsou zdraví prospěšné. Když si tuto pochoutku budete dopřávat i vy, snižujete tím riziko vzniku cukrovky nebo srdečního onemocnění. Bohatě vám postačí pouze jedna nebo dvě kostičky denně. Kvalitní hořká čokoláda navíc povzbuzuje na náladě, a to díky obsahu fenyletylaminu, který pomáhá snižovat stresový hormon kortizol. Možná i proto byla paní Giuseppina stále tak pozitivně naladěna. Vedle toho jsou v čokoládě obsaženy i antioxidanty, jenž chrání buňky před volnými radikály a působí tak jako bojovníci proti předčasnému stárnutí a snižují riziko výskytu rakoviny. Hořká čokoláda je rovněž bohatá na obsah důležitých minerálních látek, jako jsou železo, hořčík, měď a mangan. Nechybí ani neméně důležitá vláknina. Rozhodně se tedy jedná o pochoutku, z níž nemusíte mít žádné výčitky svědomí, spíše naopak.
Chcete-li využít všechny benefity, které tato delikatesa nabízí, vybírejte si takovou čokoládu, která obsahuje minimálně 85 % kakaa. Mléčné čokolády a další druhy s přidaným cukrem příliš vysoký podíl prospěšných látek neobsahují.
Foto: Shutterstock, zdroj: startsat60, This-is-italy