Čárové kódy v obchodech budou brzy končit. Nahradí je nové kódy se spoustou informací pro zákazníky

Čárový kód slaví 50 let. První výrobek s čárovým kódem byl načten 26. června 1974. Stalo se tak ve státě Ohio v USA a čest být prvním načteným zbožím mělo balení žvýkaček. Ještě že tak, protože v dnešní době pokladna pípne zhruba 6 000 000 000 x na světě. A každou sekundu se prodá přibližně 70 000 položek.

Co je čárový kód?

Často bývá označován také jako EAN a jde o strojově čitelný kód ve formě různě širokých čar a mezer, které v sobě nesou informace jako jsou čísla a data. Jeho načtením přes snímač čárového kóde lze informace o výrobku přenést do počítačového systému.

Proč používat čárové kódy?

Z důvodu zefektivnění práce, snížení chybovosti a šetření nákladů. Obchodníkům se jednodušeji evidují zásoby, mají okamžitý a neustálý přehled o stavu zakázek, snižují náklady na značení výrobků a mohou sledovat přesná data při výrobě, příjmu, výdeji a inventuře, o zefektivnění logistiky ani nemluvě.

Historie čárových kódů

Čárový kód si patentovali Američané Norman Joseph Woodland a Bernard Silver v USA již roku 1952. Než však inženýr George Laurer zdokonalil technologii, uběhlo 20 let. V roce 1973 se řada obchodníků a potravinářských společností dohodla, že začnou čárové kódy používat. Od roku 1974 se používají v USA, u nás o 9 let později.

Foto: Shutterstock

Jak se čárový kód dostal do Československa?

Do Čech čárový kód přivezl z Británie Jaroslav Camplík, ředitel oddělení exportu Čokoládovny. Byli jsme postaveni před hotovou věc, zboží musí být označeno čárovým kódem. Československo totiž každoročně dováželo do Británie asi 900 tun výrobků). Proto od roku 1983 Československo jakožto první země východního bloku začalo zavádět čárové kódy.

Čárový kód vs. QR kód

Čárový kód však možná do budoucna zanikne, protože novější technologie, QR kód, nabídne ještě více muziky za méně peněz. QR kód totiž dovede zakódovat velký objem dat na malé ploše. Čte se jak horizontálně, tak vertikálně. Vymysleli ho v Japonsku v roce 1994.

Budoucnost je v QR kódu?

Ozývají se spekulace, že nový standard, tedy QR kód místo čárového má být zaveden kolem roku 2027. Mohl by obsahovat všechny možné informace, třeba i o složení výrobku nebo pokynech k recyklaci. Necháme se překvapit.

Foto: Shutterstock, zdroj: esp, Moravskehospodarstvi, Volty, Smithsonianmag