Zajímá vás, jestli máslo, které máte v lednici, prošlo testem nezávadnosti, který provedl časopis dTest? Existují másla, která by se u nás neměla vůbec prodávat? A jaká másla jsou naopak doporučena jako dobrý nákup?
Jaké vlastnosti by mělo máslo mít?
U másel se hodnotí několik faktorů. Důležitá je barva, která by měla být nažloutlá až žlutá, chuť i vůně. Máslo by mělo být na řezu lesklé se suchým povrchem, nebo na svém povrchu jemně orosené. Musí se dobře roztírat, nedrobit se, ani být mazlavé. Má takové vlastnosti vaše máslo v lednici?
Co je “máslo” určuje EU
Kromě výše zmíněných vlastností se při testování se také zkoumá obsah tuku a vody. Evropská unie defiinuje máslo jako výrobek z mléčného tuku s tučností od 80 do 90 %, s maximálně 16% obsahem vody a s nejvýše 2% podílem bílkovin, sacharidů a veškeré jiné netukové sušiny.
Máme jednu dobrou zprávu: ani jedno máslo ze 16, které prošlo testem, se nestalo úplným propadákem a všechna splňovala předepsané normy. Existují ale dvě másla, která dTest vyhodnotil jako velmi kvalitní.
Tato másla se podle dTestu vyplatí kupovat
Za výhodný nákup, co se týče poměru ceny a kvality, považuje dTest máslo Billa České máslo 84% a Rokitnianka Máslo. Máslo Billa se prodává za cenu 22 Kč/ 100 g a Rokitnianka za 18,80 Kč/ 100 g.
Foto: Shutterstock
Jak se test prováděl
Celkem se na testování másel podílelo 12 hodnotitelů, kteří je vytemperovali na 14 °C. Potom dávali známky za vzhled, vůni a chuť. Zkoumali, jestli másla nežluknou, jak dobře se roztírají na pečivu a jestli nemají pachutě. Vesměs byly za tyto vlastnosti rozdávány dobré známky.
Můžete si tedy pro tentokrát oddychnout. Šance, že máte v lednici máslo, které neprošlo testem a tudíž by mohlo být málo kvalitní, je poměrně malá. Másla ale prochází zkouškou v časopise dTest poměrně často. Je proto dobré se o výsledky testů zajímat i nadále.
Foto: Shutterstock, zdroj: FoodNet, dTest