Čerstvý křen se ukazuje být ideální k pročištění ledvin

Kořenová zelenina pocházející pravděpodobně z východní Evropy. Užívá se po celém světě jako koření, ale také při léčbě různých onemocnění. Má dlouhý, bílý kořen a listy. Křen je charakteristický svou štiplavou chutí a vůní, v našich končinách oblíben hlavně v kuchyni, nejznámější je křenová omáčka.

Zdravotní přínosy křenu

Křen má nízký obsah kalorií, obsahuje minerály a glukosinolátové rostlinné sloučeniny, které jsou zdraví prospěšné. Křen tak chrání před rakovinou tlustého střeva, slinivky břišní, plic a žaludku, některé jeho sloučeniny působí antioxidačně a antibakteriálně. Křen také pomáhá při respiračních onemocněních. Studie provedená na více než 1500 lidech dokonce prokázala, že kombinace 200 mg lichořeřišnice a 80 g sušeného kořene křenu má při léčbě infekcí dutin a bronchitidy stejný účinek jako tradiční antibiotika. Křen se dá použít také k detoxikaci.

Inhalace

Pokud vás trápí ucpané dutiny a inhalace slané vody nestačí, vyzkoušejte křenový roztok. Smíchejte bílý ocet s nastrouhaným křenem. A vdechujte výpary. Nejen, že uvolní dutiny, ale také zbaví bolestí hlavy.

Foto: Shutterstock

Křen a pročištění ledvin?

Ano. Křen se skutečně může pochlubit diuretickými vlastnostmi. To znamená, že podporuje tvorbu a vylučování moči. Spolu s močí se vylučují i škodlivé toxiny, což je pro zdravého člověka při dodržení dostatečného pitného režimu velmi prospěšné. Ale pozor. Pokud máte jakékoliv problémy s ledvinami, měli byste se křenu vyhnout. Celou situaci raději zkonzultujte s lékařem.

Jak křen zařadit do jídelníčku?

Nejčastěji jako koření nebo omáčku k masu nebo rybám. Křen, který koupíte v obchodě, je vlastně nastrouhaný kořen, ocet, cukr a sůl, takže si ho snadno vyrobíte i doma. Z křene si můžete uklohnit také křenovou omáčku. A seženete ho i ve formě potravinových doplňků a čajů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Dennishorseradish, Healthline, webMD, Euphoricherbals