Chodit na obědová menu do restaurace si Češi odvykli už v době covidu. Na vaření jídla do krabiček s sebou do práce si zvykli a zjistili, že je tato varianta vyjde mnohem levněji a při správném sestavení jídelníčku jim ani nezabere velké množství času. Další velkým útlum jezení v restauracích přišel s enormní inflací, kdy z důvodu zdražování surovin museli restauratéři zvýšit i ceny. Dnes si obědové menu do 150 korun dáte málokde. V jakém kraji se vám na oběd ještě vyplatí zajít a kde to raději ani nezkoušet?
Zákazníci nechtějí vysoké ceny obědů akceptovat
Restauratéři si stěžují, že jim stále ubývají lidé, kteří se u nich staví na rychlé obědové meníčko. Mnoho restaurací totiž z tohoto obědového šrumce doslova žilo. Ačkoliv se růst cen od konce minulého roku zastavil, pravdou je, že průměrná cena oběda v České republice vyjde zhruba na 182 Kč. To je o 22 Kč více, než byl průměr ze stejného období minulého roku. Procentuálně se jedná o 13 % nárůst cen obědů. Pokud se podaří držet inflaci v současné výši pod 10 %, další zdražování by nastávat nemělo. Nutno ale podotknout, že z počtu lidí, kteří na obědová menu chodí, je patrné, že zákazníci již nejsou takto vysoké ceny akceptovat a ty tak narazily na své maximum.
V Praze je draze. Kde se najíte levněji?
Nejdražší obědy jsou v Praze, kde za ně lidé průměrně zaplatí 203 Kč. Praze šlapou s cenami na paty Střední Čechy. Ve Středních Čechách vyjde průměrné obědové menu na 197 Kč. Naopak nejlevněji se naobědváte na Vysočině a v Ústeckém kraji. Průměrná cena obědů v těchto dvou oblastech vychází na 163 Kč.
Jak ušetřit za obědy
Jestli vás ceny obědových menu děsí a vidíte, jaký kus vašeho rodinného rozpočtu si ukousnou, můžete to zkusit jinak. Obědy si vařte doma a pro všechny členy rodiny. U plotny nemusíte stát celý den, ale můžete uvařit porce třeba na dva dny nebo do restaurace chodit třeba obden. Pokud byste si uvařili doma jídlo alespoň na jeden den v týdnu, měsíčně byste tak ušetřili několik stovek korun.
Foto: Shutterstock, zdroj: apetitonline, czso, Refresher