Zelníky nebo zelňáky jsou kynutým zelným koláčem či zelnou buchtou. Svůj původ mají nejspíš na Valašsku, ale už kdysi se rozšířily téměř do všech koutů republiky. Vy si dnes můžete zkusit poctivé, pravé, prvorepublikové zelníky podle receptu z kuchařky Dobromily Rettigové. Domácí kuchařka byla vydána už v roce 1826.
Co budeme potřebovat?
Na dušené zelí:
- 1 hlávka zelí
- máslo
- sůl a pepř
Na těsto:
- žejdlík sladké smetany
- 3 žloutky
- 16 g tlučeného cukru
- 3 lžíce hustých kvasnic
- 64 g másla
- mouka
- sůl
- Máslo na potření
Recept na zelníky
Rozebereme zelnou hlávku, lístky přemyjeme ve studené vodě a nasekáme najemno. Na kastrol dáme kousek másla společně se zelím, podusíme, osolíme, opepříme a necháme vychladnout.
K zadělání těsta budeme potřebovat smetanu, dva nebo tři žloutky, tlučený cukr, kvasnice, máslo a mouka dle potřeby. Těsto vařečkou poctivě vypracujeme a necháme nakynout.
Nakynuté těsto osolíme, vyválíme na vále a uděláme si tenké proužky, vždy jeden, na to kupičku zelí, překrýt druhým a dobře zadělat. Necháme ještě chvíli nakynout.
Plech potřeme máslem a naklademe na něj hotové zelníky. Pečeme, jakmile jedna strana zčervená, potřeme máslem a obrátíme, aby byly rovnoměrně upečené ze všech stran.
Foto: Shutterstock
Proč zařadit zelí do jídelníčku?
Zelí je nízkokalorické, ale dlouhodobě zasytí. Může se pochlubit vysokým obsahem vlákniny, je bohaté na vitamín C, E, B, kyselinu listovou a obsahuje také řadu minerálů, zvláště vápník a hořčík. V zelí najdeme také antioxidanty a glukosinoláty, ty zapříčiňují jeho charakteristickou chuť, a navíc podporují imunitní systém a snižují riziko určitých druhů rakoviny.
Zelí v kuchyni
Pokud vám docházejí nápady, jaké recepty obsahující zelí, uvařit, tak se nebojte, poradíme vám. Zelí můžete jíst syrové anebo dušené jako přílohu. Zvláště v zimních měsících je výborná zelná polévka. Zelí se dá využít také při pečení, ať už v zelnících nebo ve slaných štrůdlech.
Foto: Shutterstock, zdroj: apetitonline, nzip, MagdalenaDobromila