Operace pod narkózou se nám může zdát jako dnes celkem běžná záležitost. Víte ale co se s vámi během tohoto stavu děje? Narkóza je situace, kdy se mozek dostane do stavu podobnému spánku a může mít celou řadu vedlejších účinků.
Není narkóza jako narkóza
Rozlišujeme čtyři typy narkózy, a to lokální, regionální, celkovou a monitorovanou. Anestezie nám pomáhá necítit bolest při operaci a lékařům zajistí naši nehybnost, takže se mohou plně soustředit na provedení zákroku. Při narkóze ztrácíme schopnost kašlat, takže dýchací cesty nejsou chráněné. Proto se operuje nalačno, aby se obsah žaludku nedostal vdechnutím do plic. Během narkózy se také sleduje krevní tlak pacienta, který ukazuje, jak dotyčný zásah do těla zvládá.
Vedlejší účinky anestezie
Mezi časté vedlejší účinky narkózy patří snížená tělesná teplota. Pacient se může po probuzení třást a trpět zimou. Pokud se jedná o mnohahodinovou náročnou operaci a tělo před ní nebylo dostatečně hydratované, může docházet k dehydrataci organismu. Narkóza má také vliv na zpomalení trávicího systému, což může vést k zácpě. Pokud tímto problémem trpíte, zařaďte co nejdříve do jídelníčku dostatečné množství vlákniny, hodně pijte a hýbejte se. Pacienti po narkóze také často zvrací a je potřeba je udržovat pod dalším lékařským dohledem. Amnézie může způsobit i škytavku, tiky nebo křeče, což se může projevovat už během operace, ale přetrvávat i po probuzení.
Ztráta paměti i delirium
Anestezie může mít ale mnohem větší vedlejší účinky, jako třeba dočasnou ztrátu paměti, kdy si lidé nemohou vzpomenout na běžné věci nebo poslední dny. Ztráta paměti se týká především těch, kteří měli s krátkodobou pamětí problémy už před zákrokem. Po operaci také můžete být zmatení a úzkostní. Pokud to u vás nastane, snažte se dýchat a meditovat. Případná panika by vám v léčení nepomohla.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, MedicalNewsToday