Nemoc Covid-19 způsobuje celou řadu nejrůznějších zdravotních problémů. V tom se liší od chřipky, která ve vážném případě napadá jen plíce. Ovšem koronavirus má políčeno na mnohem více orgány. Podle vědců je možné říct, že prakticky na všechny, které jsou prokrvovány, což platí o drtivé většině z nich.
Špatná kondice spermií i samotných varlat
A platí to také o varlatech, tedy mužském reprodukčním orgánu. Je zde vážné podezření, že koronavirus u mužů způsobuje neplodnost, a to zejména tehdy, když se u nich rozvinul závažný stav nemoci.
Nejdále ve zkoumání vlivu koronaviru na mužskou plodnost jsou lékaři z izraelské nemocnice Šeba. Právě Izrael měl jednu dobu nejvíce nakažených v přepočtu na sto tisíc obyvatel a zkoumání viru je zde velmi pokročilé. Celá studie zatím nebyla dokončena, ale list Jerusalem Post už informoval o dílčích výsledcích, které jsou znepokojivé.
Vědci dohledali stopy koronaviru ve spermatu celé sedminy testovaných mužů. U této skupiny pak konstatovali přibližně padesátiprocentní pokles počtu spermií a jejich pohyblivosti.
Izraelci provedli také pitvu dvanácti mužů, kteří na Covid-19 zemřeli. Testy u nich odhalily fyziologické změny v testikulárních buňkách. Právě tyto buňky ve varlatech mají na starost produkci spermií a mužského pohlavního hormonu testosteronu. “Dá se říct, že tyto změny způsobila přítomnost receptoru ACE2 na povrchu buněk u varlat. Stejné receptory mají také buňky plic, srdce nebo ledvin,” uvedl spoluator studie, izraelský lékař a vědec Dan Aderka. Jsou to přitom právě receptory ACE2, které koronavirus používá ke vstupu do lidských buněk.
Jsou dopady viru na mužskou plodnost doživotní?
Lékaři zatím nejsou schopni s jistotou říct, zda změny v buňkách varlat jsou trvalého charakteru nebo zda jde jen o dočasnou věc, která se sama od sebe vrátí do normálu, případně jí k tomu bude možné dopomoci. Pacienty bude proto nutné otestovat ještě za šest měsíců a pak za rok od chvíle, kdy se koronaviru oficiálně zbavili.
Samotný fakt, že lékaři u pacientů s těžkým průběhem nemoci Covid-19 pozorovali sníženou produkci spermií, nemusí znamenat mnoho. Spermatogeneze je totiž velmi citlivým procesem, který může snadno ovlivnit i obyčejná viróza. Pokud tak někdo zajde na spermiogram po chřipce, může se divit velmi špatným výsledkům. Za pár měsíců ale může být opět vše v normě. Nové spermie se tvoří dva až tři měsíce, a proto je zapotřebí určitý čas počkat. Více znepokojující jsou právě pozorovatelné změny v buňkách ve varlatech. Ty mohou být znakem toho, že se zde něco nevratně poškodilo.
Foto: Freepik