Cuket jsou plné zahrady, supermarkety a lednice. Taky cpete cuketu už do prakticky každého jídla, ale stále jako by jí neubývalo? Nezoufejte a vykouzlete z ní slaný koláč, po kterém se u vás doma jen zapráší. A kdo dá přednost sladkému, může upéct hrnečkovou cuketovou buchtu.
Cuketový quiche alias cukeťáček
- 3 hrnky nastrouhané cukety
- 250 g nakrájené pikantní klobásky
- ½ hrnku nastrouhaného sýra
- 4 vejce
- 6-7 stroužků česneku
- 1 lžička majoránky
- 1 lžička chilli
- hrst petrželky
- sůl a pepř
- 1 hrnek polohrubé mouky
Cuketu, klobásku, sýr, vejce, česnek, petrželku a koření nasypeme do mísy a promícháme. Nakonec přisypeme ještě hrnek polohrubé mouky a znovu zamícháme. Poté celou směs vylijeme do vymazaného pekáče a dáme péct do trouby předehřáté na 180 °C na 35 minut.
Hrnková cuketová buchta
- 1 hrnek cukru
- 1 hrnek oleje
- 3 vejce
- 3 hrnky polohrubé mouky
- 2 hrnky cukety
- 2 lžíce kakaa
- 1 lžička skořice
- 1 vanilkový cukr
- 1 prášek do pečiva
- tuk na vymazání a hrubá mouka na vysypání plechu
Cuketu očistíme a nadrobno nastrouháme. Cukr, olej a žloutky společně utřeme, přidáme nastrouhanou cuketu a mouku smíchanou s kakaem, skořicí, vanilkovým cukrem a práškem do pečiva. Vše důkladně promícháme. Těsto vylijeme na vymazaný a vysypaný plech. Ten vložíme do trouby předehřáté na 175–180 °C a pečeme přibližně 40 minut.
Je cuketa zdravá?
Je. Obsahuje vitamíny, minerály, další prospěšné rostlinné sloučeniny a několik antioxidantů. Cuketa je bohatá na vodu a vlákninu. Podporuje trávení, stabilizuje hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol a krevní tlak. Má protirakovinné účinky a pomáhá hubnout. Cuketa dokonce blahodárně působí také na zrak.
Foto: Shutterstock, zdroj: Toprecepty, YouTube, Healthline