V případě využití zmražených embryí pro IVF (in vitro fertilizace) mají narozené děti zvýšené riziko vzniku určitých typů rakoviny – v porovnání s ostatními dětmi. Vyplývá to z výzkumu dánských vědců, kterou publikoval odborný magazín JAMA.
Vědci zkoumali více než milion dánských dětí a zjistili, že kojenci počatí formou asistované reprodukce, která zahrnuje zmražená embrya (KET – kryoembryotransfer) mají více než dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku dětské rakoviny, konkrétně potom leukémie či neuroblastomu, což je specifický typ rakoviny mozku.
Problematický se ukázal být pouze KET
“Nepřišli jsme na žádná zvýšená rizika u dalších typů asistované reprodukce,” uvedla vedoucí výzkumu Marie Hargreave z výzkumného centra The Danish Cancer Society, které sídlí v Kodani.
Marie Hargreave pak vyzvala k provedení dalších studií, které by tyto závěry potvrdily či vyvrátily. “Je také důležité říct, že i přes zvýšené riziko je pravděpodobnost dětské rakoviny stále velmi malá.”
Dánsko patří k zemím s nejvyšší mírou porodnosti s pomocí asistované reprodukce. V roce 2018 se zde 9,8 % dětí narodilo díky nějaké formě umělého oplodnění.
Pro posouzení hypotézy o zvýšeném výskytu rakoviny u dětí počatých metodou KET využil tým Marie Hargreave národní registry novorozenců a jejich další zdravotní údaje.
Analýza ukázala, že dětská rakovina se vyskytla u 17,5 dítěte ze 100 000, které se narodily ženám bez problémů s početím. V případě dětí žen, které využilo transfer zmraženého embrya, byl výskyt rakoviny u 44,4 dětí ze 100 000. Z toho vyplývá 2,43krát zvýšené riziko.
Příčina nebo jen souvislost?
Podle lékaře Dr. Alana B. Coopermana, který vede divizi reprodukční endokrinilogie a neplodnosti v ústavu Mount Sinai Health System v New York City otevírá tato studia důležitou otázku. Zároveň však dodává, že studie pouze zkoumá souvislosti, nikoliv příčinný vztah. “Stále nevíme, zda se tyto nálezy vztahují k metodě jako takové, nebo k pacientům, kteří ji potřebovali,” uvádí Cooperman.
Pravdou nicméně je, že kryoembryotransfery jsou v rámci asistované reprodukce stále využívanější metodou, která nese velmi slušné výsledky. Díky stimulaci ženy je v rámci jednoho pokusu o mimotělní oplodnění možné odebrat více vajíček a oplodnit je spermiemi partnera. Díky tomu vznikne větší množství embryí, jež lze zamrazit a využít pro další pokusy. Některé reprodukční kliniky přitom upřednostňují právě KET před klasickým embryotransferem v rámci jednoho cyklu IVF. Tělo se totiž po stimulaci zvládne uklidnit a embryo má vyšší šanci se uchytit.