Struhadlo je nepostradatelný pomocník v každé domácnosti. I když se můžeme chlubit různými kuchyňskými roboty, mixéry a mlýnky, struhadlo si stále drží svou pozici v kuchyňské lince. Přečtěte si zajímavosti, které jste o struhadle netušili, stejně jako rady, jak ho vlastně správně používat.
Historie struhadla
První struhadla byla vynalezena ve 40. letech 16. století, a to za účelem nastrouhání sýra, během další let pak docházelo k jejich přepracování a zdokonalování. Nejlepší práci struhadlo odvádělo během větové hospodářské krize ve 30. letech 20. století, kdy díky němu kuchaři dokázali využít a zpracovat každičký zbyteček sýra. Pokrmy pak vypadaly lahodněji, vydatněji i bohatěji.
K čemu má struhadlo čtyři různé strany?
V dnešní době běžně vlastníme klasické čtyřstěnné struhadlo, jehož každá stěna slouží k jinému účelu. Strana, která je dá se říct proděrovaná, slouží k co nejjemnějšímu nastrouhání na co nejmenší částečky – třeba pečiva na strouhanku, sýrů do masových kuliček, čokolády, skořice, muškátového oříšku a citronové kůry do pečení.
Na největších otvorech strouháme tvrdé i měkké potraviny, u kterých chceme co nejvíce zachovat původní strukturu, jde vlastně spíš o takové „krájení“ najemno. Cukety, batáty, brambory, mrkve a červenou řepu ať už pro vaření nebo pro pečení. Pohodlně na větších očkách nastrouháme také měkčí sýry jako je třeba mozzarella.
Zlatá střední cesta
O něco menší otvory na strouhání využijeme, pokud potřebujeme zvolit zlatou střední cestu. Například jablka nebo mrkve do muffinů, pak je vhodnější strouhat na této straně, stejně jako různou zeleninu a sýry, které potřebujeme nenápadně zakomponovat do některých jídel, které třeba příliš zkoumavě prohlížejí naše vybíravé děti. Stejně tak třeba sýr na špagety chutná nejlíp z této strany struhadla.
No a poslední strana je ta snad nejvíce opomíjená za všech, protože české hospodyňky prostě raději vezmou do ruky nůž, nicméně ty prapodivné otvory vám dokáží vykouzlit krásné a rovnoměrné plátky. Příště to můžete zkusit třeba s okurkou.
Jak strouhat bezpečně a efektivně?
Struhadlo nám někdy dokáže docela slušně dorasovat prsty, zvláště, když toho máme ke strouhání víc, proto není od věci nosit speciální rukavice, které zabrání pořezání. Velmi důležité je také strouhat dostatečně velké kusy potravin, jde to snáz. No a že máte struhadlo držet za držadlo a strouhat pouze jedním směrem, shora dolů, pomalu, rozvážně a táhle, to už nejspíš také víte. A pokud vám strouhání leze na mozek, zapojte děti. Možná schytají pár drobných škrábanců, ale vy si trochu ulevíte, navíc na bramborácích nebo mrkvovém salátu klidně může spolupracovat celá rodina. A teď jdeme na ten slavný trik, jak nastrouhat sýr.
Jak nastrouhat sýr pohodlně a bez zbytečných ztrát?
Asi to znáte, držíte struhadlo nad talířkem, ano, zase jste si vzali příliš malý, urputně strouháte sýr, bolí vás ruce, a k tomu všemu milý sýr létá po celé kuchyni. Tak s tím se rozlučte. Struhadlo položte naležato, nejlépe na nějaký dřevěný povrch, ať si nezničíte linku, přidržte a strouhejte. Veškerý sýr zůstane ve struhadle, pak ho jen snadno přesypete. A pokud vám jde strouhání ztěžka, struhadlo potřete trochou oleje, teď to půjde jako po másle, tedy jako po oleji.
Foto: Shutterstock, zdroj: YouTube, Foodal, Chatelaine