Kefír je plný zdraví prospěšných látek, které mají pozitivní vliv na naše trávení i imunitní systém. Můžete si ho vyrobit také doma a my vám poradíme, jak na to.
Kefír je velmi zdravá potravina, která kromě jiného obsahuje také velké množství probiotik zásadních pro zdravou mikrofloru. Samozřejmě je nejlepší farmářský nebo dokonce domácí. Pokud máte kefír rádi a nechcete ho kupovat v supermarketech, můžete si vyrobit svůj vlastní doma. Budete na něj potřebovat jen mléko a tibetskou kefírovou houbu.
Co je kefírová houba a kde ji sehnat
Kefírová houba jsou ve skutečnosti kefírová zrna, která se dají zakoupit v prodejnách se zdravou výživou. Na kefírové houbě je úžasné to, že se velmi rychle množí a vy tak v krátkém čase můžete mít tolik houby, že ji ještě rádi předáte někomu dál. Také na internetu můžete narazit na spoustu lidí, kteří vám houbu poskytnou klidně zadarmo.
Jak si vyrobit kefír
Na půl litru mléka budete potřebovat 2-4 lžíce kefírové houby. Čerstvé kravské nebo kozí mléko nalijte do čisté sklenice, přidejte kefírovou houbu a sklenici zaktryjte čistou utěrkou nebo přiklopte víčkem, ale neutahujte. Nechte fermentovat při pokojové teplotě 12 až 24 hodin. Občas můžete promíchat vařečkou nebo plastovou lžičkou. Čím delší bude fermentace, tím kyselejší bude kefír. Po uplynutí doby kefír jemně promíchejte a přeceďte ideálně přes plastové sítko. Nikdy nepoužívejte kov.
Kdy pít kefír a co s houbou dál
Kefír můžete pít hned, nebo ho ještě nějakou dobu nechat fermentovat. Po několika hodinách v lednici získá o něco jemnější chuť. Chcete-li hustší nápoj, propláchněte houbu, která zůstala na dně sklenice, dejte ji do sklenice čisté a zalijte ji čerstvým mlékem. Nechte stát dalších 24 hodin. Druhý den máte hustý tibetský kefír na stole. A co s kefírovou houbou? Ta vám vydrží klidně rok a půl. Stačí ji opláchnout pod vodou, dát do mléka a začít připravovat další kefír.
Foto: Shutterstock, zdroj: GoodFOOD, bonappetit