Domácí lančmít dle 40 let starého receptu. Pochutnejte si na retro jídle

Kdo by neznal lančmít (jinak také luncheon meat, lunch meat), pochoutku z mletého masa. I když po zrušení povinných potravinářských norem na počátku 90. let 20. století se začala kvalita tohoto pokrmu pozvolna snižovat, takže by ho za pochoutku označil už jen málokdo.

Pravý lančmít výhradně z masa

Prapůvodně byl lančmít mleté kořeněné maso, které mělo sloužit jako potravina pro britské vojáky.

Základem typického lančmítu bylo vždy jen čisté mleté maso. Postupem času se v lančmítových konzervách začaly objevovat i kůže, separáty, sádlo, hrachová bílkovina nebo chemický koktejl zvýrazňovačů chuti. Nicméně si teď i vy sami můžete doma vyrobit pořádný lančmít na základě receptu z roku 1985, ve kterém žádný drůbeží separát ani „éčka“ pro zvýraznění chuti určitě nenajdete.

Foto: Shutterstock

Recept dle normy z roku 1985

Ingredience:

  • 2 kg vepřový ořez (nebo vepřový bok bez kosti a vepřová plec v poměru 50:50)
  • 20 g soli (na kg masa)
  • 10 g cukru (na kg masa)
  • 10 g pepře (na kg masa)
  • 10 g sušeného česneku (na kg masa)
  • 10 g pálivé papriky (na kg masa)
  • 10 g sladké papriky (na kg masa)
  • zavařovací sklenice

Postup:

Vepřové maso umeleme (na hrubo) a přidáme sůl, cukr a koření. Veškeré tyto ingredience ručně promícháme. Takto okořeněné maso napěchujeme po hrdlo do vymytých zavařovacích sklenic tak, aby v nich nebyly žádné vzduchové bubliny (menší bublinky nejsou na závadu). Před uzavřením hrdla odmastíme, nejlépe čistým alkoholem (stačí dát pár kapek na ubrousek a hrdlo jím setřít). Víčko zavřeme jemně, aby v průběhu zavařování mohla odcházet pára. Jednotlivé skleničky se směsí umístíme na rošt do trouby na 85-90 °C na 2,5 hodiny (horkovzduch, popřípadě horní a dolní ohřev) a necháme vystydnout (chladnutí trvá cca 12 hodin). Pak celý proces opakujeme znovu po dobu 1,5 – 2 hodin. Po dalším chladnutí lančmít umístíme do lednice. Jakmile jej budeme chtít servírovat, budeme potřebovat klasický nůž na máslo. Ten vložíme do sklenice a pojedeme jím podél stěn sklenice, aby se obsah uvolnil.

Foto: Freepik, zdroj: YouTube, Wikipedia