Vždy když si kupujete boty, nabídnou vám v obchodě také speciální přípravky na boty. Určitě jde o dobrou věc, pokud se vám ale zrovna nechce utrácet, vystačíte si při péči o boty i s přípravky, které máte běžně doma.
Prostředek na nádobí
Látkové boty máme někdy tendenci hodit od pračky, ale příliš moudré to není. Nejlepší postup je otřít boty kuchyňskou papírovou utěrkou. Pak si napustíme teplou vodu s pár kapkami prostředku na nádobí a zubním kartáčkem jemně boty vyčistíme. Pozor, abychom to nepřehnali, bota nesmí být úplně mokrá. Nakonec opět otřeme papírovou utěrkou a necháme vyschnout.
Bílý ocet a jedlá soda
Kožené a lakované boty ošetříme následovně. Připravíme si roztok studené vody a destilovaného bílého octa v poměru 1:1. Namáčíme hadřík a boty očistíme od špíny a v zimě i od soli. Pak necháme boty úplně vyschnout.
Vyleštíme tak, že hadřík namočíme do vody a trochu do jedlé sody. Naneseme na odřená místa, poté setřeme ještě čistým hadříkem. Necháme uschnout a znovu přeleštíme novým suchým hadrem.
Zázračný lak na vlasy
Lak na vlasy je také mimořádný produkt. Nejen, že udrží vlasy na místě, dokáže také odstraňovat některé druhy skvrn, zafixovat oko na punčoše, aby se nešířilo dál, zafixovat utažené šrouby a třeba lépe odstranit lepidlo nebo vyčistit vylitý lak na nehty. A v péči o boty se dá také využít na 100 %.
Pokud objevíte na svých kožených botách nějakou skvrnu, můžete ji postříkat lakem na vlasy a poté hadříkem otřít. Kůže bude vypadat jako nová. Také lakovaným botám, které už trochu zašly, dokážete lakem na vlasy pomoct. Prostě nastříkejte, vyleštěte a budete se divit.
Zvláště dámy mohou mít problém s klouzáním nohy v botě a s následnými odřeninami. V tom případě stříkněte lak na vlasu dovnitř boty tam, kde máte patu. Noha bude pak lépe držet na svém místě. Postříkat zkuste také tkaničky, které mají tendence se rozvazovat. Budou držet mnohem lépe.
Foto: Shutterstock, zdroj: thespruce, homehacks