Umělé oplodnění je poměrně velký byznys, který navíc podle mnohých vizí opravdový boom teprve čeká. Není tedy divu, že se do něj kromě samotných klinik reprodukční medicíny pouští také řada farmaceutických společností, jež přicházejí na trh s léky a látkami, které slibují zvýšit úspěšnost cyklu IVF. V každém centru asistované reprodukce tak dnes na stolku v lékárně najdete množství letáčků popisujících div ne zázračné účinky jednotlivých preparátů. Ale lze této reklamě věřit?
Lepidlo, které není lepidlem
Jedním z takových přípravků je Embryoglue. Tedy volně přeloženo „lepidlo na embryo“. Nemusíte hned panikařit při představě, že vám někdo přilepí do dělohy lepidlo. Embryoglue totiž navzdory svému názvu vlastně žádným lepidlem není. Jde o speciálně vyvinutý roztok, který – mimo jiného – obsahuje vysokou hladinu látky zvané hyaluronan.
Hyaluronan se přirozeně vyskytuje v děloze a vaječnících. Studie ukázaly, že je to právě hyaluronan, který podporuje lepivost důležitých sekretů z těchto orgánů – a hraje tak svou roli při oplodnění. Embryoglue pak nedělá nic jiného, než že dodává tělu více této lepivé látky.
V den, kdy má v rámci cyklu IVF proběhnout embryotransfer, je embryo v podstatě vykoupáno v této látce a následně implantováno do dělohy. Cílem je, aby se embryo lépe uchytilo.
Jednoduchý nápad, skvělé jméno. Pacienti konceptu snadno porozumí a připadá jim logický. Ostatně, na kyselinu hyaluronovou mnozí z nich narazili už předtím, pokud si na své cestě k početí přečetli složení některého z lubrikačních gelů, které slibují zvýšení šancí na otěhotnění.
Rozpolcený názor na účinnost
Teď ještě zjistit, zda Embryoglue skutečně přináší takový efekt, jaký slibuje. Výrobce před uvedením léku na trh pochopitelně provedl řadu testů, které obvykle probíhají ve spolupráci s reprodukčními klinikami, kdy je části pacientek podán daný přípravek a části placebo. Následně se testuje účinnost. Pokud se potvrdí zvýšená účinnost u první skupiny oproti té testovací, může být lék uveden na trh a nabízen k prodeji. Problémem podobných studií je fakt, že je sponzoruje právě výrobce léčiva a mnozí je nepovažují za objektivní. Často prý stačí jen to, aby se potvrdilo, že nový přípravek šance na úspěšný pokus nesnižuje.
Například jeden z odborníků na plodnost, Robert Winston, se právě například o Embryoglue nevyjádřil zrovna přívětivě, když ho označil za de facto zbytečné. Podle něj embryo nepotřebuje žádné lepidlo, aby se v děloze udrželo. Takovou schopnost má přirozeně. „Přidávání dalších látek je velmi zjednodušené a nepravděpodobné řešení,“ dodává Winston. V roce 2012 pak byla v odborném magazínu Clinical and Experimental Obstetrics and Gyneacology publikována studie, která marketéry Embryoglue zrovna nepotěšila. Vyšlo z ní, že v podstatě nemá žádný efekt.
Dnes již běžný přípravek
Přesto je však Embryoglue dnes běžně používaným nadstandardem v rámci cyklu IVF. Pravdou je, že některé kliniky ho pacientům do rozpisu provedených výkonů zapisují bez podrobnější konzultace, zda ho opravdu chtějí, a pokud se na něj dotáží, jsou odbyti tím, že jde o osvědčenou metodu, která zvyšuje šance na úspěch.
Abychom ale nebyli k Embryoglue příliš přísní: existují také studie, které jeho účinnost potvrzují. Například Cochrane Database of Systematic Reviews nabízí studii z roku 2014, která přináší slibné výsledky a v jejích závěrech stojí, že kyselina hyaluronová skutečně zvýšila pravděpodobnost klinického otěhotnění a porodu zdravého dítěte. Další studie pak dodávají, že látka je prospěšná zejména v případech žen, které se potýkají s neúspěšnými embryotransfery.
Faktem je, že Embryoglue není cenově příliš náročné (kolem 5000 Kč) a řada párů si za něj „pro jistotu“ připlatí, protože jim to lékař na jejich klinice doporučí. Pochopitelně se můžeme ptát, nakolik je to motivováno dobrými vztahy s výrobcem a nakolik je zohledněno použití v tom kterém konkrétním případu. Dodejme, že zdravotní pojišťovny tento přípravek v žádném případě nehradí.