Zvýšená teplota je známkou toho, že naše tělo zápasí s infekcí. Je to přirozená reakce a není vždy nutné teplotu uměle snižovat pomocí léků.
Funkce zvýšené tělesné teploty
Normální tělesná teplota se pohybuje okolo 37 °C. Pokud je tělo napadeno infekcí, imunitní systém začne produkovat látky, které zapříčiní její zvyšování. Díky tomu jsou aktivnější bílé krvinky, které mají za úkol nás ochránit před nežádoucími viry a bakteriemi. Teplota většinou sama odezní, pokud však i navzdory léčbě přetrvává 3 a více dní, je třeba vyhledat lékařskou pomoc (u kojenců a batolat je to po 1 dni).
Kdy je třeba sáhnout po lécích
Samozřejmě může dojít i ke stavu, kdy nám je opravdu zle a bez léků se skutečně neobejdeme. To je například v případě, že se ke zvýšené teplotě přidá bolest hlavy nebo ztuhlá šíje. Je taky rozdíl mezi zvýšenou teplotou a horečkou. Horečka nastává ve chvíli, kdy teplota překročí 38 °C. U dospělých je doporučeno podání léků při horečce kolem 40 stupňů. U dětí je to dříve, protože u nich mohou nastat tzv. febrilní křeče a dítě může i omdlít (dochází k tomu ve věku od 6 měsíců do 6 let, protože není plně vyvinutý nervový systém).
Zábaly a sprcha
Kromě léků můžeme teplotu snížit i pomocí zábalu. Stačí vzít ručník nebo prostěradlo a namočit jej do vody o teplotě 35°C. Po vyždímání ručníku (popřípadě prostěradla) nemocného zabalíme a přes mokrý zábal přehodíme jeden suchý ručník. Na místo igelitu, který by zabránil promočení postele použijeme tlustší osušku. Igelit by jako neprodyšný materiál vytvořil „zápařku“, která by ke snižování teploty rozhodně nevedla. V zábalu by měl nemocný zůstat po dobu 15 minut. Po zábalu by měla následovat 15minutová pauza. Celý proces pak opakujte znovu, dokud se teplota nesníží o 1 až 2 stupně.
Zábal by se měl použít v případě, že jsou horké ruce i nohy. Pokud tomu tak není, nedoporučuje se zábal používat. Spolehněte se raději na léky. Alternativou zábalu je vlažná sprcha, která by ale měla trvat dostatečně dlouhou dobu.
Odpočinek na prvním místě
Pro léčbu horečky pomůže paracetamol nebo ibuprofen (léky s obsahem této účinné látky seženete i bez lékařského předpisu). Důležité je léky nekombinovat s ostatními a dodržovat instrukce uvedené v příbalovém letáku. Nesmíme zapomenout na pitný režim a hlavně odpočívat, nejlépe pod peřinou v posteli. Taková přechozená chřipka může vést až k poškození srdce.
Foto: Shutterstock, zdroj: betterhealth.vic.gov, Genexa