Léky s účinnou látkou ibuprofenem, mezi které patří v Česku nejčastěji Ibalgin, sice pomáhají od bolesti, ale v každém případě by se měly užívat jen ve výjimečných případech a s mírou. Kromě řady známých vedlejších příznaků teď totiž vědci přišli se závažnějším zjištěním. Podle nich může pravidelné užívání ibuprofenu vést až k mužské neplodnosti. Doprovodnými příznaky jsou potom poruchy erekce, nadměrná únava či úbytek svalové hmoty. Všechny tyto projevy jsou spojeny s nedostatkem testosteronu v těle.
Už po dvou týdnech užívání klesá produkce testosteronu
Právě jeho přirozenou produkci ve varlatech totiž ibuprofen podle všeho blokuje. V rámci výzkumu užívali muži dvakrát denně 600 miligramů ibuprofenu, a to po dobu dvou týdnů. Už za tento poměrně krátký časový úsek byla zjištění jednoznačná. U většiny testovaných mužů se začal objevovat syndrom známý jako sekundární hypogonadismus. Ten vzniká tehdy, kdy varlata nejsou schopna vytvářet dostatek testosteronu a mozek vysílá signály k vyšší produkci, ale bez adekvátní odpovědi. Muži byli přitom zcela zdraví, a přesto se u nich rozvinul stav, který je jinak pozorován u dlouhodobých těžkých kuřáků nebo starců.
Výzkumu vědců z Kodaně se účastnili muži ve věku od 18 do 35 let, tedy v nejlepším reprodukčním věku. Autoři studie uvedli, že příznaky hypogonadismu byly spíše mírné, ale jednoznačně pozorovatelné. V tomto případě navíc plně vratné. Stačilo pouze vysadit ibuprofen a hodnoty se za několik týdnů až měsíců opět narovnaly. Lékaři však upozorňují, že pokud by někdo Ibalgin užíval pravidelně, například po dobu měsíců či let, může si zadělat na vážné zdravotní komplikace. Výsledkem by mohla být také dlouhodobě snížená produkce testosteronu v těle, kterou už by nemuselo být možné vrátit na původní hodnoty. S tím je pak spojena neplodnost muže, ale také nepříjemná únava.
Ibalgin není vhodný ani při snaze o početí
Spoluautor studie, francouzský lékař Bernard Jégou, nepovažuje za problém nárazové užívání ibuprofenu například pro zmírnění bolesti po zubařském zákroku nebo jiné akutní příčině. Vážně ale varuje před užíváním léku po dobu měsíců, aniž by k tomu byl opravdu závažný důvod. “Máme obavy především o zdravé jedince, kteří tyto léky brát nemusí. Tam je jednoznačně vyšší riziko než možné výhody,” uvedl Jégou. Lékaři dodávají, že přípravky s ibuprofenem mnozí často nepovažují za léky, přestože jimi jsou. Je to dáno také tím, že Ibalgin je volně dostupný v lékárně a mnoho lidí si ho kupuje do zásoby a užívá ho při sebemenším problému, a to často i nesprávně.
Účinná látka ibuprofen má přitom řadu vedlejších účinků. Už v roce 2012 varovali lékaři před tím, aby takové přípravky užívaly těhotné ženy. Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák se tehdy nechal slyšet, že ibuprofen může poškodit vývoj srdce a plodu, případně nepříznivě ovlivnit děložní činnost a tím zkomplikovat průběh porodu. Těhotné ženy by místo Ibalginu měly použít raději paralen.
Ibalgin ani jiné léky na bázi ibuprofenu se nedoporučují ani ženám, které se snaží otěhotnět. Studie totiž potvrdily, že látka může bránit embryu v uhnízdění v děloze. S jeho užíváním je spojeno také vyšší riziko potratu v rané fázi těhotenství.
Pokud jde o ženy kojící, tam je teoreticky možné k použití ibuprofenu přistoupit, ale mělo by se tak dít po konzultaci s lékařem. Ibuprofen se sice dostává do mateřského mléka, ale jen v minimálním množství.
Foto: Freepik