V České republice se podle mnoha lékařů a odborníků na problematiku početí problém mužské neplodnosti ignoruje a na oplodnění pak chodí i zdravé ženy. Proces umělého oplodnění s hormonálními léky, odběrem vajíček v narkóze a přenosem embrya, je pro ženu fyzicky i psychicky velice náročný.
Některé ženy navíc zátěž při umělém oplodnění podstupují zbytečně. Centra asistované reprodukce je odesílají na tyto výkony automaticky, bez léčby příčin neplodnosti, které jsou především na straně mužů. Umělé oplodnění je pro organismus ženy obrovská zátěž. Hormonální stimulace, punkce folikulů ve vaječnících, aspirace vajíček i celková anestezie v době, kdy ženu čeká těhotenství, porod a následná péče o dítě, není zrovna procházkou růžovým sadem, i když vše proběhne bez potíží.
Navýšení věku žen, kdy mohou podstoupit umělé oplodnění
Ministerstvo zdravotnictví podpoří navýšení věku žen pro úhradu umělé oplodnění – IVF, z 39 let na 40 let. Dojde ke zvýšení nákladů je o stovky milionů korun a odhad účinnosti jsou pouhá 4 %. Spíše by se měla podpořit andrologie, která se zabývá nemocemi mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí. Jde o léčbu mužské neplodnosti, poruch erekce i ejakulace.
Efektivní podpora umělého oplodnění
Podle mnoha odborníků by měla být horní věková hranice pro umělé oplodnění 35 let, protože pak šance na úspěšné umělé oplodnění klesá. Tato procedura by neměla být indikována u všech párů s potížemi s plodností. Navíc u 50 % neplodných párů je problém na straně muže. Současná úroveň léčby mužské neplodnosti je u nás nedostatečná a zlehčuje se. Trpí-li muž oligoasthenozoospermií, kdy se mu tvoří malé množství spermií se zhoršenou pohyblivostí, až 40 % mužů je po operaci schopno počít přirozeným způsobem dítě do roka a až 75 % mužů do dvou let.
Asistovaná reprodukce neřeší příčinu neplodnosti
Asistovaná reprodukce neobnoví přirozenou, fyziologickou plodnost. U poloviny neplodných párů je příčinou neplodnost na straně muže, nebo v kombinaci s ženským faktorem. Pokud by byla léčba mužské neplodnosti úspěšná jen v 50 %, mohlo by se přirozeně narodit mnohem více dětí.
Foto: Freepik