Jak dlouho opravdu přežívají spermie na vzduchu

Pokud se porozhlédnete po internetových fórech s cílem zjistit něco o ochraně proti početí, zjistíte, že se tu překvapivě často řeší otázky kolem doby přežití spermií. Zjevně za tím stojí strach z hypotetické možnosti otěhotnět jaksi nepřímo. Pojďme se podívat na rozšířené mýty a rozkrýt pravdu.

Jak dlouho vydrží spermie na vzduchu? Obecně platí: mimo tělo se spermiím nedaří nikterak dobře a nejde pro ně o optimální místo k přežívání. Aby mohly vydržet déle, musí být splněna řada podmínek, jako je specifická teplota, vlhkost okolí a také hodnota PH. Pokud se tak dostanou na správné, pro ně určené místo, tedy do pochvy, dokáží spermie přežít až pět dní. Mimo tělo se ale jejich životnost počítá na minuty.

Spermie chrání sperma

Když se spermie dostanou na vzduch, jsou ještě nějakou dobu bezprostředně chráněny semennou tekutinou, tedy spermatem. Ta se ale při kontaktu s ovzduším rychle mění a začíná vysychat. Jakmile tekutina ztratí svou schopnost spermie chránit, ty rychle umírají. Ve výjimečných případech mohou nějaké spermie přežít i delší dobu, ale je takřka vyloučené, aby byly ve stavu umožňujícím oplodnění.

Pokud sperma těsně po ejakulaci uzavřeme do sterilního prostředí, například kalíšku se šroubovacím uzávěrem, mohou spermie přežít až několik hodin, protože nedojde tak rychle k jejich vysušení. Ostatně, takto můžete donést svůj materiál na spermiogram z domova a netrápit se v temné místnosti v nemocnici nebo na klinice, kde za vámi čeká fronta dalších mužů.

Oblečení, povlečení, ručníky

Pokud se sperma dostane na oblečení nebo další savé látky, například povlečení či ručníky, umírají spermie do několika minut. Opět totiž platí, že semenná tekutina rychle vyschne a ztratí svou funkci ochraňovat jednotlivé spermie. Také na kůži sperma rychle vysychá a jeho životnost se opět počítá na pár minut.

Voda

Vzhledem k výše uvedenému by se teoreticky mohlo zdát, že v tekutém prostředí kohoutkové vody nebo vody v bazénu budou mít spermie na růžích ustláno, v čemž by pro ženy mohlo spočívat určité nebezpečí. Ale není třeba se obávat. Voda sice poskytuje kapalné skupenství a pravděpodobně také teplotu blízkou té tělesné, ale ani zde nemají spermie velké šance na dlouhodobý život. Ba právě naopak. Nabírají totiž vodu, prasknou a zemřou. A to už po několika vteřinách.

Foto: Freepik

Zdroje: WebMD, Natural Cycles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *