Alobal neboli hliníková folie je zázračný vynález. Většina z nás ho pravděpodobně používá pouze v kuchyni, ale paleta možností jeho využití je mnohem mnohem barvitější. Můžeme s ním čistit gril, hrnce nebo stříbro, brousit nůžky, děsit ptáky na zahradě, amatérsky fotit, rychleji vyžehlit, jak říkám, možností je skoro nepočítaně. Dnes si upřesníme, jak co nejefektivněji a nejsprávněji používat alobal při vaření a balení potravin.
K čemu alobal v kuchyni použít?
Zabalit do něj řízky na výlet. Jasně. Ale dá se toho dělat víc. Můžeme v něm péct brambory, ryby, mrazit jídlo, a hlavně do něj zabalit maso nebo zeleninu při grilování.
Proč jsou strany odlišné?
Strany se liší z jednoho jediného prostého důvodu. Folie se vyrábí válcováním hliníku. Ta strana, která se válce přímo dotýká, se vždy leskne.
Záleží na straně?
Často dochází k dohadům, zda je jedno, kterou stranu alobalu k zabalení surovin použiji. Odpověď je velmi snadná a mnohým z nás díky ní spadne kámen ze srdce. Je to úplně jedno. Vlastně záleží jenom na vás. Jestli se vám líbí víc matná nebo lesklá strana. Protože funkční vlastnosti mají obě strany stejné.
Foto: Shutterstock
Jedna jediná výjimka
Jediný případ, kdy to není jedno, je speciální druh alobalu s nepřilnavým povrchem. Tam jsou vlastnosti jiné a měli byste se bedlivě řídit pokyny výrobce.
Alobal do mikrovlnky nepatří
Jediné, na co bychom si skutečně měli dát pozor, je alobal a mikrovlnná trouba. Alobal do mikrovlnky nikdy nedáváme. V nejhorším případě by mohlo kvůli elektromagnetickým proudům, které způsobí jiskření folie, dojít i k požáru.
Je používání alobalu zdravé?
Někteří lidé se alobalu raději vyhýbají, protože se bojí, že při kontaktu jídla s alobalem dojde k vyloučení hliníku do potravin. Ano, to je možné. Malé množství hliníku skutečně může být vyloučeno do jídla, nicméně s tím si lidské tělo dokáže poradit a výzkumy ukázaly, že nejde o velká množství, která by byla pro člověka nebezpečná.
Foto: Shutterstock, zdroj: Finedininglovers, Healthline