Vanová zástěna i sprchový kout, to jsou přesně místa, která je potřeba pravidelně udržovat. Skleněné nebo plastové povrchy, na kterých se sráží voda a odkapávají kapky, jsou často plné šmouh. Jaké triky používat pro rychlou údržbu?
Nejprve odstraňte nečistoty
Jako první krok je potřeba umýt usazeniny mýdla. Používáte pro sprchování výrobky na bázi mýdla? Zřejmě se na zástěně nebo na skle dveří sprchového koutu bude vytvářet slabá mýdlová usazenina. Mastek, mastné kyseliny, ale také parafín, zde budou tvořit usazeniny. Pravidelně umývejte tyto vrstvy vodou, aby se jejich kombinace s odumřelou kůží a bakteriemi z vaší kůže nestala živnou půdou pro patogeny.
Tvrdá voda v domácnosti
Až dvě třetiny domácností v naší zemi mají potíže s tvrdou vodou. Ta sice není nijak zdravotně nezávadná, ale snižuje prostupnost vodovodních a odpadních trubek, dramaticky snižuje životnost spotřebičů pracujících s vodou, a také vytváří nepříjemný povlak na sanitě a skle či plastu.
Silný čisticí prostředek dokáže odstranit vápenaté usazeniny, které se rozpustí. Nemusíte si ale kupovat chemicky vytvořené přípravky, když máte účinnou pomoc doma. Stačí si do rozprašovače nalít silný roztok octa. Oceníte nejen jeho dezinfekční vlastnosti, ale právě také schopnost účinně rozpustit vápenec.
Následně je potřeba povrch setřít
Když jste si poradili s usazeninami vápence, můžete již povrch setřít stěrkou. Právě tento šikovný nástroj odstraní kapičky, které by opět rušily vizuální podobu vašich koupelnových prvků. Setřete proto povrch gumovou stěrkou a přebytečnou vodu zachyťte do hadříku.
Speciální houbička
Ještě jeden užitečný pomocník se bude hodit. Texturovaná melaminová houbička se skvěle hodí jako odstraňovač mýdlových skvrn na povrchu sanity a skla. Stačí jen povrch skla navlhčit a můžete se dát do čištění.
Dveře od sprchového koutu budou stále reprezentativní a krásné.
Foto: Shutterstock, zdroj: Goodhousekeeping, Puracy, Tomsguide