Když se před časem objevila mladičká talentovaná zpěvačka Billie Eilish, svět se mohl zbláznit. Po čase se k jejímu raketovému startu přidal i její osobní příběh. Trpí Tourettovým syndromem. Jak se vlastně tato nemoc projevuje?
Vypadá normálně, přitom má potíže
Na první pohled si řeknete, že máte právě co do činění se zcela normálním člověkem. Nemá žádnou viditelnou změnu na svém těle. Přitom je jeho chování poněkud jiné. Mnohé napadne to první a to nejjednodušší – odsoudit jeho jinakost. Přitom netušíte, že tento člověk bojuje s onemocněním.
Vrozené onemocnění
Tourettův syndrom si pro svůj život nikdo nevybírá, jedná se o vrozené neuropsychiatrické onemocnění. Již v průběhu dětství nebo dospívání se mohou objevit zvukové nebo pohybové tiky. Člověk s tímto syndromem je často také hyperaktivní, nebo trpí dalšími poruchami chování, jako je sebepoškozování nebo obsedantně kompulzivní porucha.
Již v roce 1885 toto onemocnění popsal francouzský neurolog Georges Gilles de la Tourettea. Odtud tedy název nemoci, která postihuje až čtyřikrát častěji muže než ženy a projevuje se již okolo šestého roku života.
Proč to všechno
Příčina onemocnění nebyla zatím spolehlivě vysvětlena, ale lékaři se domnívají, že je nemoc způsobena vrozenou poruchou bazálních ganglií a jejich hypofunkcí. Jedná se tedy o potíže, které vznikají přímo v hluboké struktuře lidského mozku. Někdy se tento syndrom objevuje spolu s autoimunitní chorobou, s poststreptokokovou autoimunitní odpovědí organismu.
Tiky a koprolálie
Tourettův syndrom se tedy projevuje zejména pohybovými a zvukovými tiky. I když člověk ví, že je to v danou chvíli nevhodné, mrká, škube hlavou, horními končetinami, nebo vykřikuje, odkašlává si a mumlá. Své chování přitom není schopen ovlivnit. Ve stresovém prostředí se navíc mohou vyskytovat koprolálie. Jedná se o používání neslušných slov. Opět je zde pacient zcela bez viny, jedná se o projev nemoci.
Na Tourettův syndrom se používají psychofarmaka, která pacientovi předepíše psychiatr. Následně se projevy nemoci zklidní a člověk je schopen téměř běžné interakce se svým okolím.
Foto: Shutterstock, zdroj: Cdc.gov, NHS