Jak se efektivně zbavit průjmu. Vyhněte se mléku a kofeinu

Průjem dokáže člověka potrápit, obzvlášť pokud se objeví nečekaně a v tu nejméně vhodnou chvíli. Nejčastější příčinou průjmového onemocnění je výživová chyba. Tedy, když se přejíte, sníte špatnou potravinu nebo vám něco tzv. nesedne. Dlouhodobý průjem může způsobit i dehydrataci a být tudíž pro člověka nebezpečný. Naštěstí existuje řada doporučení, jak s těmito nepříjemnostmi zatočit.

Upravte jídelníček

Nejdůležitější je zajistit si dostatečnou hydrataci a doplnit do svého těla vodu, která s řídkou stolicí odchází. Ideálním nápojem je voda nebo bylinkový čaj. Jakmile se vám trochu uleví, skvělou službu vám prokáže také čistý vývar. V první fázi upravte především stravu. Pokud vás trápí silný průjem, tak první den nejezte a jen srkejte tekutiny. Pijte méně a častěji, než nárazově. Velké množství tekutin by mohlo podráždit váš žaludek a vyvolat i zvracení.

Od druhého dne začněte přidávat v malém množství pevnou stravu. Můžete si dát suchý rohlík, banány, piškoty, suché těstoviny nebo nakrouhané jablko zbavené slupky. Vyhněte se tučným potravinám, kořeněnému jídlu, mléku nebo kofeinu. Za žádnou cenu nepijte alkohol. Obzvlášť pokud berete léky. Nevhodná strava vám může způsobit plynatost a bolest žaludku. Je-li to možné, nepřipravujte jídlo pro druhé lidi. Často si také myjte ruce, zejména po použití toalety.

Freepik
Foto: Freepik

První pomoc

Při průjmovém onemocnění, stejně jako při jakékoliv jiné nemoci, je důležité hodně odpočívat, aby vaše tělo nabralo síly se vypořádat s případnou infekcí v těle. Hodně spěte a vyvarujte se přílišné fyzické i mentální aktivitě.

Spolu s úpravou jídelníčku jde ruku v ruce i požití léků proti průjmu, které mají velmi rychlý nástup účinků. Dodržujte však vždy pokyny v příbalovém letáku nebo které vám sdělí v lékárně. Pokud se vaše příznaky dlouhodobě nelepší nebo se spíše zhoršují a přidávají se k nim další potíže, neprodleně navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: Health, Medicalnewstoday