Berete vitamíny, a přitom na sobě nepociťujete žádné pozitivní účinky? Ano, i to je možné. Buď jste se zásobili nekvalitními doplňky stravy nebo je prostě berete špatně. A to je škoda, protože u některých vitamínů a minerálů stačí pozměnit dobu užívání a brzy si budete užívat žádoucích účinků. Takže kdy brát konkrétní vitamíny?
Céčko a Béčko? Nejlépe ráno
Vitamín C a vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě, ne v tucích, což z nich dělá ideální adepty na ranní podávání. Abyste zajistili, že v těle odvedou svou práci, hlídejte si pitný režim během celého dne. Při dehydrataci fungovat nebudou. C užívejte brzy ráno, na lačno, B pak také ráno, ale s určitým odstupem od vitamínu C.
Áčko a déčko? Jedině po jídle
Vitamíny A a D3 jsou rozpustné v tucích. Proto je vhodné je brát po jídle. Tuk dá pokyn žlučníku, aby začal uvolňovat žluč. A žluč zahájí proces trávení tuků, který pomůže se vstřebáním těchto vitamínů. Pokud ovšem máte možnost, tak vitamín D chytejte hlavně ze slunce, protože právě sluneční paprsky jsou jeho největším a nejdlouhodobějším zdrojem.
Vápník, hořčík, železo, zinek
A co minerály a stopové prvky? S těmi je to o něco složitější, protože si mohou navzájem bránit ve vstřebávání. Vápník můžete užívat kdykoliv během dne. Pokud ovšem berete i železo, měli byste mezi ním a vápníkem dodržet rozestup dvě hodiny. Železo je nejlepší užívat nalačno s vitamínem C, vápník zase s hořčíkem a vitamínem D. Zinek také nejlépe po jídle. U hořčíku záleží na typu, proto se o možnostech užívání informujte u svého lékaře nebo farmaceuta, ale pokud berete doplňků více, tak hořčík užívejte večer. A dodržte rozestup 2-3 hodiny od vápníku.
A co multivitaminy?
Vzhledem k tomu, že multivitaminy většinou obsahují 1 vitamín rozpustný ve vodě, 2 v tucích a 3 minerály, napadne nás logicky otázka, kdy je brát. Nejlépe s jídlem kdykoliv během dne. Na večer raději ne, kvůli potenciálním potížím se spánkem.
Foto: Shutterstock, zdroj: Kupi, Medparkhospital, Timesofindia