S chlebem je to někdy těžké. Chutná dobře den, dva a pak najednou začne v lepším případě tvrdnout, v tom horším plesnivět. Občas může být chyba v chlebu, proto chleby nějakou dobu testujte a vyberte si druh, který vám vyhovuje, nejlépe z dobré pekárny, ale dost často se stává, že se chleba stane nepoživatelným kvůli nevhodnému skladování. Kam chleba dát, aby vydržel co nejdéle čerstvý a chutný?
Chlebovka
Chlebovka je nádoba speciálně určená na skladování pečiva. Používaly ji už naše babičky a prababičky. Dnes se vyrábí z různých materiálů – z nerezu, smaltu, plastu i dřeva. Pečivo uchované v chlebníku si udrží nejen křupavou kůrku a vlhkou střídku, ale tak své charakteristické aroma. Do chlebovky ukládáme chleba zabalený do čisté utěrky, ta absorbuje přebytečnou vlhkost. Chlebovku je třeba jednou týdně očistit, omýt octovou vodou a dostatečně vysušit. Tím zabráníme vzniku plísní, které často nejsou vidět, ale ovlivní chuť skladovaného pečiva.
Zázrak zázraků – utěrka a sáček
Možná, že z nějakého důvodu chlebníkům a chlebovkám nefandíte. Nevadí, neznamená to, že jste odsouzeni k přežvykování ztvrdlého a zplesnivělého chleba. Stačí, že máte utěrku a sáček, a chleba bude i po pár dnech jako čerstvě upečený. Tuto vychytávku dokonce lidem radí i pekaři. Jak na to? Chleba, který přinesete domů, necháte vychladnout, pokud je to třeba, a pak zabalíte do látkové utěrky, a nakonec do igelitového sáčku. Látkovou utěrku každé tři dny měňte, chleba se tak provětrá. Kdo si potrpí na hezké věci, může místo utěrky pořídit speciální plátěný pytlík na chleba, který lze stáhnout šňůrkou.
Foto: Shutterstock
Chleba do mrazáku?
Chleba určitě nepatří do ledničky, při teplotách od 0 °C do 10 °C totiž ztrácí na elasticitě a drolí se. Ale do mrazáku ho můžete dát s klidem. Vložte jej do mikrotenového sáčku vhodného do mrazáku, každý sáček si označte datem zamrazení. Je praktičtější skladovat chleba nakrájený po několika krajících, ať vždy vytáhnete jen takové množství, jaké spotřebujete. Takto uskladněný chleba vám vydrží několik týdnů až měsíců. Při rozmrazování vytáhněte pečivo ze sáčku a nechte při pokojové teplotě odstát. Pro lepší chuť a křupavost ho pak zkuste dát do topinkovače nebo na pár minut do trouby.
Foto: Shutterstock, zdroj: Kuchyne.bydleniprokazdeho, Toprecepty, itesco