Vepřové maso není na přípravu tak složité jako například hovězí, na druhou stranu se dá při jeho tepelné úpravě zkazit více než třeba u drůbežího. Jedno však mají všechny druhy vepřového masa společné. Konečná vnitřní teplota masa, kterou můžete překontrolovat speciálním teploměrem, by měla dosáhnout 68 °C a pak ještě vystoupat na 71 °C.
Vepřová kotleta
Pravděpodobně nejčastěji připravujeme vepřovou kotletu v troubě. Tu pečeme v troubě předehřáté na 165 °C cca 30 minut, 15 minut z každé strany. Při přípravě kotlety na pánvi rozehřejeme plotýnku na středně vysokou teplotu, počkáme, dokud se olej nezačne třpytit, to trvá 4-5 minut. Vepřové kotlety opékáme zhruba 4 minuty z každé strany. V případě, že holdujeme pomalému hrnci, nejprve plátky kotlety opékáme z každé strany po jednu minutu, poté nastavíme hrnec na nízkou teplotu a necháme ho pracovat 4 hodiny. Kotletu na grilu připravujeme na 260 °C na přímém ohni s otevřeným víkem grilu. Grilujeme přibližně 4 minuty z každé strany.
Vepřová panenka
Troubu předehřejeme na 165 °C a panenku pečeme odkrytou zhruba 20-25 minut. Pokud plánujeme panenku „pomalit“, do pomalého hrnce vložíme okořeněné maso a pečeme na nízký stupeň přibližně 4 hodiny. Maso je třeba podlít. Gril na panenku předehřejeme na 260 °C, grilujeme na přímém teple a ideálně se zavřeným poklopem. O vepřové panence se dá říct, že má strany tři, takže dohromady grilujeme necelých 15 minut, každou stranu 4 a půl minuty.
Vepřová pečeně (hřbet, plec, žebro)
Troubu předehřejeme na 163 °C a pečeni pečeme odkrytou zhruba 25-30 minut. Při přípravě pečeně v pomalém hrnci jej nastavíme buď na nízký stupeň a necháme jet 6-7 hodin, nebo na vysoký stupeň a pečeme 3-4 hodiny. V případě grilování gril předehřejeme na 163 °C, pečeme pouze na středu a na nepřímém ohni se zavřeným víkem 25-30 minut.
Zkrátka a jednoduše, není maso jako maso a pokud chcete mezi svými známými figurovat jako místní Pohlreich, Forejt nebo třeba Ramsay, musíte mít tyto rady v malíku.
Foto: Shutterstock, zdroj: ontariopork.on.ca