Názory na konzumaci masa jsou často protichůdné, z extrému do extrému. V čem je pravda? Ve veganství nebo v protěžování červeného masa? A kolik masa bychom si týdně měli v ideálním případě dopřát?
Je maso zdravé?
Samozřejmě. Obsahuje spoustu bílkovin a dále vitamíny a minerály. Většina mas je také dobrým zdrojem železa. Jenže není maso jako maso.
Jaké maso je nejzdravější?
Nejprospěšnější je pro nás libové maso s nižším obsahem nasycených tuků, takže kuřecí a krůtí prsa, vepřová panenka, hovězí svíčková, steak, mleté hovězí maso. Libové maso je totiž bohaté na bílkoviny a obsahuje zdravé mononenasycené tuky. Možná, že tento názor není populární, ale obsah tuku masa snížíte okrájením tučných částí.
Kolik masa je tak akorát?
To se dá dost těžko určit. Němci radí 300 až 600 g týdně, Australané do 455 g týdně a Američané doporučují sníst maximálně 728 g masa a vajec za týden. Červené maso byste si měli dopřát maximálně 4x týdně. Libové červené maso je spojeno s mnoha benefity, ale existují studie, které dokazují, že když se to s jeho konzumací přežene, může působit rakovinotvorně. Podstatné navíc není jen množství masa, ale také jeho druh a tepelná úprava.
Jakému masu se vyhnout?
Co nejvíce se vyhněte vysoce zpracovanému masu jako jsou lahůdky, slaniny, klobásy a párky. Ty jsou často nabité sodíkem a dost možná také karcinogeny. Světová zdravotnická organizace dokonce v roce 2015 prohlásila zpracované maso za karcinogen 1. třídy. Častěji volte maso pečené nebo vařené, smažené si dopřejte jen výjimečně.
Všeho s mírou
Maso našemu tělu prospívá. Jen není třeba to přehánět. Průzkumy ukazují, že zvláště muži dost často zkonzumují masa o něco více, než je zdrávo. Když navíc připočteme oblibu Čechů jak v tučném mase, tak zpracovaném mase, máme zaděláno na zdravotní problémy. Proto masa užívejme tak akorát, talíř vždy ozdobme hojným množstvím zeleniny a nezapomínejme ani na ryby.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthyfood, Healthyforlifemeals, Vimcojim, Kupi