Jaro je obdobím, kdy život v přírodě dosahuje svého rozpuku, a tak není divu, že páry v těchto měsících instinktivně přemýšlejí o založení rodiny. Ale kdo z nás při této příležitosti myslí na kvalitu vajíček?
Přitom je to právě kvalita vajíčka, která spolu s dalšími důležitými faktory rozhoduje o tom, zda je žena vůbec schopna počít dítě přirozenou cestou. Je až zvláštní, jak málo se o tom mluví. Ženy se touto problematikou obvykle začnou zabývat až ve chvíli, kdy se jim otěhotnět nedaří, případně kdy mají za sebou několik potratů.
Vajíčko základ života
Kvalita vajíček je zásadní zejména proto, že neovlivňuje pouze kvalitu samotného embrya, ale také schopnost embrya rozvinout se v úspěšné těhotenství a konečně dosáhnout porodu zdravého dítěte.
Špatná kvalita vajíčka je pak úzce spojena s chromozomálními abnormalitami embryí, také známých jako aneuploidie. V některých případech mohou tyto embryonální vady vést k různě těžkým postižením dítěte, ale častěji ještě předtím způsobí potrat, obvykle v prvních týdnech a měsících těhotenství. Ženy často ani netuší, že jsou těhotné, protože embryo zanikne v rané fázi těhotenství. Pro tento stav se používá termín chemické těhotenství.
V odborné komunitě se má za to, že počet vajíček za životní cyklus ženy je dán už při jejím narození. V průběhu letu počet vajíček klesá, stejně jako jejich kvalita. Tento proces u většiny žen začíná už po třicítce. Pokles se zrychluje, když se žena blíží ke svým čtyřicátým narozeninám. Po nich postupně ztrácí plodnost.
Jak poznat normální cyklus?
Každá žena je jedinečná a není způsob, jakým bychom mohli předvídat mizící rezervu ve vaječnících. Ve výjimečných případech může k selhání vaječníků dojít i u žen kolem dvacátého roku věku. Na druhé straně jsou ženy, u kterých lékaři nezaznamenají výraznější útlum ani po čtyřicítce. Jedinou cestou, jak zjistit skutečný stav, je provést vyšetření, ať už krevní či ultrazvukové.
Starejte se o kvalitu vajíček
Pro udržení plodnosti je poměrně zásadní včasné a pravidelné sledování kvality a kvantity vajíček. Pokud budete vyčkávat a pomoc vyhledáte až ve chvíli, kdy začnete pociťovat problémy, ztratíte důležitý čas a v některých případech může být už pozdě. S odborníky je přitom možné nalézt také odpověď na důležité otázky, jako například “Není čas na to, abych si zamrazila svá vajíčka?” nebo “Jak si časově naplánovat rodinu?“. Důležité je také zjištění, zda se v případě snahy o dítě budete muset jít cestou umělého oplodnění. Na vše se dá připravit dopředu.
Jak zvýšit kvalitu vajíček?
Pro ženu jsou zdravá vajíčka zásadní z hlediska pravidelného menstruačního cyklu, plodnosti a schopnosti počít. Jak tedy zajistit, aby vajíčka byla v co možná nejlepší kvalitě? Mnohdy stačí jen poměrně malé a jednoduché změny v životním stylu. Tak zvýšíte své šance na otěhotnění. Jezte dobře vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, vyvarujte se zpracovaným pokrmům, vyhýbejte se toxinům a odstřihněte nikotin, alkohol, cukr a kofein. Nezapomínejte ani na pravidelné cvičení, ale také rekreaci.
Vliv stresu na kvalitu vajíček
Když vám někdo řekne “uklidněte se a uvolněte se” ve chvíli, kdy se zoufale snažíte otěhotnět a stále se to nedaří, může to být frustrující. Ale faktem je, že snížení stresu skutečně prospívá zdraví a podle některých studií úzce souvisí s kvalitou vajíček. Stres není jen o psychice, ale v těle spouští fyziologické reakce, které mohou omezit ideální prostředí pro vaše vajíčka. Rozhodně se vyplatí omezit stres například v práci, a to klidně změnou pracovního místa, pokud to jinak není možné. Osvědčené jsou také terapie, případně relaxační techniky.
Postavte hormony do latě
Hormonální nerovnováha je mnohem častějším problémem, než se může zdát. Bohužel se zdá, že s vývojem lidstva se spíše prohlubuje. Na vině mohou být environmentální faktory, stres nebo různé moderní diety. Rozházené hormony jsou přitom obvykle přímým důvodem toho, proč se nedaří otěhotnět. Mohou zcela rozhodit plodný cyklus a způsobit například Syndrom polycystických ovarií, kdy vůbec neprobíhá ovulace.
Nerovnováhu hormonů rozhodně konzultujte se svým lékařem. V mnoha případech lze řešit léčivými preparáty. Pomoci si ale můžete také tím, že budete jíst zeleninu se zelenými listy a stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny a bílkoviny. Také na hormony mají vliv návykové látky jako cukr, kofein, nikotin nebo alkohol.
Vylepšete tok krve a okysličení
Zdravá vajíčka vyžadují krevní tok bohatý na kyslík. Krevní tok může klesat, pokud dostatečně často necvičíte a nepijete dost vody. Vypijte tak alespoň osm sklenic vody denně a pravidelně sportujte. Neuškodí ani čínská medicíny, reflexologie nebo masáže.
Foto: Freepik