Je lepší čerstvé, nebo trvanlivé mléko? Výsledky testu mluví jasně

Mléko je vynikajícím zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a různých tuků. Poskytuje našemu tělu téměř všechny živiny, které potřebujeme. Obsahuje vápník a také vitamíny a minerály. Mléko snižuje riziko osteoporózy a snižuje tlak. Nicméně není mléko jako mléka. Mléka se dají rozdělit do kategorií podle způsoby úpravy.

Čerstvé mléko

Jde o mléko například z automatu (mlékomatu), tedy mléko, které není upraveno žádným způsobem. Takové mléko byste měli pro jistotu převařit, protože obsahuje mikroorganismy, které netrénovanému člověku mohou způsobovat zažívací obtíže. Nicméně toto mléko si uchovává veškeré živiny a vitamíny.

Pasterizované mléko

Pasterizované mléko bylo na krátkou dobu (cca 15 vteřin) zahřáto na minimálně 70 °C. Má stejný obsah vápníku jako čerstvé mléko, nicméně vitamíny se z nej ztrácejí. Musí být uchováváno v chladu. Chutí připomíná čerstvé mléko.

Foto: Shutterstock

Trvanlivé (UHT) mléko

UHT (ultra high temperature) mléko se na dvě vteřiny zahřeje na 140 °C a díky tomu se v něm nevyskytují žádné mikroorganismy, ani škodlivé bakterie. Trvanlivé mléko vydrží při pokojové teplotě tak dlouho, jak je uvedeno na obale. I toto mléko si zachovává nutriční hodnoty (vápník, fosfor, draslík, hořčík, sacharidy, bílkoviny atd.), ale mění se jeho chuť.

Které mléko je zdravější? Pasterizované nebo UHT?

Podbízí se nám varianta, že mléko pasterizované, tedy to, které musí zůstat v chladu a nebylo zahřáto na tak vysokou teplotu, jistě obsahuje více živin než mléko trvanlivé. To ve skutečnosti není pravda, nutriční profil obou mlék je velice podobný. Rozdíly se ovšem najdou, a to převážně v chuti a množství mikroorganismů. Pasterizované mléko více připomíná chuť čerstvého mléka. A UHT mléko je zase o něco bezpečnější, protože při jeho výrobě bylo zničeno více bakterií a mikroorganismů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Lidovky, Dairy.com.au, Kupi