Phrogging označuje situaci, kdy se někdo cizí ubytuje v domě či bytě někoho jiného a žije zde bez povšimnutí několik dní, měsíců a v některých případech i několik let. Nemusí se jednat pouze o domácnost, ale i osobní sklad či dokonce nákupní centrum. Phrogging si mnozí pletou se squattingem, ale mezi těmito dvěma nelegálními činnostmi jsou podstatné rozdíly.
Co je vlastně phrogging
Samotný název pochází ze slova „frog“, což je v angličtině označení pro žábu. Stejně jako žáby, které skáčou z jednoho leknínového listu na druhý, tak i phroggeři de facto skáčou od domu k domu. Na rozdíl od squatterů, kteří záměrně vyhledávají opuštěné budovy nebo pozemky, phroggeři obývají nemovitosti, které jsou obydlené. Většinou však v době, kdy jsou jejich vlastníci dlouhodobě nepřítomní (například v době dovolené nebo při pobytu v nemocnici).
Pravidla phroggera
Traduje se, že i tito lidé, kteří v podstatě parazitují na ostatních, mají svůj vlastní kodex, ale ne každý z nich jej dodržuje. První pravidlo je nejdůležitější, a to je nenechat se chytit. Dále je zapovězeno odnášet si cokoli, co není nezbytně nutné (brát si potraviny, nápoje a starat se o svou hygienu je dle tohoto bizarního kodexu povoleno). „Správný phrogger“ by měl po sobě i uklízet. V ideálním případě by svůj dočasný domov měl zanechat v takovém stavu, v jakém byl, když se do něj bez svolení nastěhoval.
Dříve se lidé domnívali, že phrogging je pouze další z mnoha městských legend. Nicméně spousta phroggerů byla chycena při činu, čímž se bohužel potvrdilo, že se nejedná o legendu, ale o děsivou skutečnost.
Případ manželů Campbellových
Britanny (37) a James (36) Campbellovi byli se svými dvěma syny týden na dovolené, zatímco jejich dvoupatrový dům v Honolulu na Havaji zůstal zcela prázdný. Když se vrátili zpět, čekalo je velmi nepříjemné překvapení. Nejdříve před svou nemovitostí objevili zaparkované kolo, o němž nevěděli, komu patří. Když se James pokusil otevřít dveře, někdo z druhé strany mu v otevření usilovně bránil. K tomu jim ještě klidně sdělil, že dům není jejich. James se na obranu vybavil kladivem, zatímco jeho žena volala policii. Jakmile se všem přítomným podařilo dostat neznámého vetřelce ven, James si všiml, že má na sobě jeho oblečení.
Policie muže zatkla a informovala vyděšenou rodinu, že se jedná třiadvacetiletého mladíka jménem Ezequiel Zayas. Obvinili jej z vloupání, ale bohužel pro Campbellovi byl tento mladý muž brzy propuštěn.
Zatčením pachatele horor neskončil
Když se manželé dostali dovnitř svého domu, panoval tu neskutečný nepořádek. Navíc byly Jamesovi ukradeny všechny jeho hudební nástroje. Vedle toho ještě zjistili, že Zayas získal přístup do jejich starých notebooků, kde objevil citlivé informace o celé rodině, včetně jejich zdravotního stavu. Dokonce věděl, že Brittany podstupuje léčbu neplodnosti, o čemž se rodina nikomu nezmínila.
Vedle notebooku byly rozložené nože. Důvod vysvětlily zapomenuté poznámky pojednávající o rekonstrukci nebo transplantaci ruky, kterou chtěl Zayas provést právě na Campbellových.
Sama Brittany řekla: „Jako by si s námi chtěl hrát na doktora, ale rozhodně ne, tím roztomilým způsobem, jako to dělají děti.“
Ani v průběhu následujících měsíců neměla rodina Campbellových klid. Běžně se stávalo, že se uprostřed noci náhle spustila webkmera. Dveře, které předtím zavřeli nebo zamkli, byly znenadání dokořán otevřené. Pes měl najednou ve zvyku nečekaně štěkat. Není divu, že se po čase ze svého domu odstěhovali pryč.
Foto: Shutterstock, zdroj: nypost, retipster, toughnickel