Internet je plný zpráv. Některým z nich můžeme s klidným svědomím věřit, jiné bychom si měli raději ověřit. Jak je to s celým cirkusem kolem bezkofeinové kávy? Je skutečně tak škodlivá, jak se hlásá?
Něco málo o kofeinu
Kofein je pro člověka výhodný. Podporuje činnost centrální nervové soustavy i srdeční činnosti, zvyšuje produkci žaludečních kyselin a dost často působí na psychickou pohodu. Někdy je však potřeba kofein z kávových zrn odstranit. Kofein rozhodně nemusíte úplně vynechat, v těhotenství, kojení, dokonce ani v případě potíží se srdcem nebo vyšším tlakem. Stačí jeho příjem snížit. Vyhnout byste se mu měli v případě kvasinkových onemocnění. Kofein totiž podporuje množení kvasinek.
Co je bezkofeinová káva?
Káva z kávových zrn, ze kterých bylo odstraněno 97-100 % kofeinu. Toto číslo závisí na procesu, který byl k odstranění kofeinu použit. Přesto si bezkofeinová káva ve zdravotních benefitech s tou klasickou příliš nezadá. Je plná antioxidantů, obsahuje hořčík, draslík nebo vitamín B. Působí preventivně proti srdečním chorobám, rakovině nebo cukrovce 2. typu.
Foto: Shutterstock
Která káva je lepší?
Klasická káva oproti té bezkofeinové zlepšuje náladu, reakční dobu, paměť i mentální funkce. Zrychluje metabolismus i spalování tuků. Snižuje riziko cirhózy jater, deprese a sebevražedných myšlenek u žen. Povzbuzující účinky způsobeny právě přítomností kofeinu u bezkofeinové kávy chybí.
Způsobuje bezkofeinová káva rakovinu?
Bezkofeinová káva skutečně obsahuje látku metylenchlorid, která může být nebezpečná, nicméně záleží na množství, kterému jsme vystaveni. Ohledně daného tématu probíhá výzkum, rozhodující stanovisko ještě nepadlo. Pro dobrý životní pocit i zdraví se dá aplikovat ověřené moudro „všeho s mírou“.
Foto: Shutterstock, zdroj: Vybornakava, Edition.cnn, Accessdata.fda.gov