Spoustu z nás si nedokáže představit ráno bez šálku horké kávy. Při správné přípravě a ve správném množství je tento nápoj nejen zdrojem pro dobrou náladu, ale bylo dokonce prokázáno, že snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby i jiných neurodegenerativních chorob.
Stačí pár šálků denně
Pozitivní účinky kávy na lidský mozek byly v průběhu let potvrzeny řadou vědeckých studií. Příkladem může být studie, které se zúčastnilo přes 1400 osob ve věku od 65 do 79 let. Všichni tito lidé si po dobu 21 let denně dopřávali 3 až 5 šálků kávy denně. U této skupiny byl výskyt Alzheimerovy choroby o celých 65 % nižší než u lidí, kteří kávu nepili. Pravidelní pijani kávy také méně trpěli demencí a Parkinsonovou chorobou.
Jak káva chrání mozek?
V kávě obsažený kofein společně s jinou látkou působí na snižování produkce bílkoviny beta-amyloid. Právě kvůli ní se v mozku vytvářejí plaky, což vede ke zhoršené komunikaci mezi jednotlivými nervovými buňkami. Která je to látka, jež ve spolupráci s kofeinem bojuje za správné fungování mozku, vědci ještě bohužel nezjistili.
Foto: Shutterstock
Pořiďte si mlýnek
Abyste mohli čerpat z kávy maximum, je třeba mít k dispozici kvalitní zrna a znát správné postupy při přípravě. Ideální je si přichystat kávu ze zrn, která byla čerstvě namletá – s tím vám jednoduše pomůže šikovný mlýnek.
Na 350 ml potřebujete 20 g mleté kávy a 330 ml vody o teplotě o 94°C. Nejdříve do připraveného šálku nalijte takové množství vody, které se do kávy vsákne a až poté pomalu dolijte zbytek.
Vyhýbejte se nadměrné konzumaci
Nezapomeňte na rčení, že všeho moc škodí. Pokud byste to s kávou přehnali, mohou se u vás projevit její nepříjemné účinky mezi něž patří například nervozita, úzkost nebo nespavost. Čtyři šálky na den jsou tak akorát.
Foto: Shutterstock, zdroj: NationalLibraryofMedicine, coffeeandhealth, alz.org