Pokud jste jako já, pak jste možná zjistily až v pozdější fázi života, že všechny ty pořady pro teenagery a filmy, které nás učily, že těhotenství je nevyhnutelným následkem každého sexu, tak trochu lhaly.
Jistě, pohlavní sex k těhotenství má vést a často vede. A pokud otěhotnět nechcete, měly byste učinit taková opatření, aby se tak nestalo. Tedy ideálně využívat nějakou formu antikoncepce, ať už hormonální nebo klasické kondomy.
Ale oproti zjednodušenému pohledu na svět, který nám byl od mala vštěpován, je situace přeci jen trochu komplikovanější. Zkrátka a dobře: rozhodně neotěhotníte pokaždé, kdy máte sex. Tato malá, ale velmi důležitá součást sexuální výchovy – tedy fakt, že tu jsou jakési dny, kdy můžeme a kdy nemůžeme otěhotnět – pro mě byla dlouhou dobu tajemstvím.
Pravdou je, že většina žen má každý měsíc pouze poměrně krátké časové okno na to, aby otěhotněly. V některých případech toto okno trvá jen několik hodin. A to pak může být docela problém.
Ať už se snažíte otěhotnět nebo naopak neotěhotnět, porozumění základům plodnosti je tím klíčem, který byste měly použít.
Pravidelný cyklus vše zjednoduší
Plodnost je úzce spojena s menstruací. Pokud vaše perioda funguje optimálně a každý měsíc se dostaví s přesností hodinek, přičemž ji cítíte přicházet na míle daleko, je pravděpodobné, že máte to, čemu profesionálové říkají pravidelný 28denní cyklus. V takovém případě začínáte ovulovat 14. den cyklu (ten začíná první den vaší periody). Doktor Richard Paulson z USC Fertility v Los Angeles dodává, že to někdy může vést ke zmatkům. “Chcete vystopovat 14 dní před vaší příští menstruací,” vysvětluje. “Nikoliv 14 dní po té poslední.”
Kdo je matematiky aspoň trochu znalý, asi si spočítá, že v případě 28denního cyklu vycházejí tyto dny stejně. Ale u mnoha žen tomu tak není. Čtrnáct dní před vaší příští periodou nastává chvíle, kdy vaječníky vysílají vajíčko, aby se spojilo s nějakou tou spermií, která by se – pokud chcete otěhotnět – v této době měla objevit. Pouze tak může vzniknout zárodek, tedy embryo.
Velmi často jde o jednodenní záležitost, ale lze doporučit začít se sexem pár dní předtím než přijde právě den D. Pokud vhodnou příležitost prošvihnete, nezbývá než počkat na příští.
Velkou chybou je přitom mít sex například pětkrát v ten jeden správný den. Podle lékařů počet pohlavních styků v tento den nehraje příliš velkou roli. Naopak pokud začnete den předtím, je větší šance, že se spermie s vajíčkem setká v pravou chvíli. Podle americké organizace gynekologů (ACOG) může být vajíčko oplodněno jen přibližně 24 hodin po ovulaci. Oproti tomu mužské spermie mohou v ženském těle klidně přežívat tři až pět dní.
Plodnost a nepravidelný cyklus
Pokud je váš cyklus nepravidelný, je to s vychytáním ovulace těžší. Ale stále platí, že žena běžně ovuluje 14 dní před začátkem dalšího cyklu. Takže pokud váš cyklus trvá 35 dní, pravděpodobně se vám časové okno, kdy jste nejplodnější, otevře 21. den od začátku vaší poslední menstruace.
K dispozici je celá řada menstruačních aplikací, které nabízejí speciální kalendáře a upomínky právě s cílem připomenout vám, kdy jste nejplodnější. Můžete si to sice vypočítat sami, ale vzhledem k tomu, že měsíce mají různý počet dní a všeobecnému shonu je možná lepší svěřit to technice.
Mezi další metody vychytávání ovulace patří sledování děložního hlenu a bazální tělesné teploty. Podle ACOG dochází krátce před ovulací k nárůstu objemu výtoku, který se zároveň stává řídkým a kluzkým.
Vaše bazální tělesná teplota by v průběhu ovulace měla být o něco vyšší než normálně. Tuto techniku samu o sobě nelze úplně doporučit, protože při kladném výsledku zjistíte pouze to, že už ovulaci máte, přičemž pohlavní styk by jí měl v ideálním případě krátce předcházet. Jde ale o vhodné doplnění dalších metod a zároveň cesta, jak si potvrdit, v jaký čas vaše ovulace skutečně přichází.
Jak jinak zkoumat vlastní plodnost?
Pokud chcete mít jasnější obrázek o tom, co se děje ve vašem těle, můžete požádat svého gynekologa o provedení krevního testu, který pomůže určit něco jako “celkovou plodnost”. Jde o vyšetření AMH, tedy Anti-Müllerian hormonu, díky kterému je možné odhadnout rezervu vašich vajíček ve vaječnících. Doporučit lze také vyšetření hladiny dalších hormonů, které mohou napovědět, zda netrpíte problémy jako například syndromem polycystických vaječníků.
Foto: Freepik