Gamblerství je rozhodně životní situace, kterou je třeba co nejdříve řešit s odborným psychologem. Někdy se ale na první pohled nezdá, že by bylo něco v nepořádku. Jak poznáte, že před vámi váš blízký člověk něco skrývá?
Myslí si, že to zvládne
Gambler si vždy myslí, podobně jako drogově závislý člověk, že má vše pod kontrolou. Myslí si, že už při další hře se mu podaří zbohatnout a pokrýt tak všechny své dřívější závazky a dluhy. Finanční potíže ale zdaleka nejsou to jediné, co gamblerství provází. Co dalšího člověka vystihuje?
Nezájem
Postupně se gambler stává netečným ke svému okolí. V průběhu času je oploštělý, zcela ztrácí zájem o své okolí. Je mu jedno, jak se cítí jeho okolí, soustředí se na své potřeby. Stále více myšlenek během dne míří na taktiku, jak konečně vyhrát vytoužené finance. Dostupnost velké výhry se mu zdá na dosah ruky. Nechápe, že lidé chodí vydělávat do zaměstnání, že musí uhradit běžné výdaje. Stále věří tomu, že bude bohatý, a to velmi brzy. Mezitím se jeho skutečný finanční stav zhoršuje.
Porušování sociálních norem
Hráčství je psychická nemoc, stejně jako každá jiná závislost. Objevují se vzorce chování, které by zdravý člověk nikdy nedělal. Porušování sociálních norem je jednou z nich. Gambler tak krade, nebo vám s klidem v duši lže přímo do očí. Vše je hnáno neustálou potřebou hrát. Srovnat své dluhy, uspět, ukázat, že měl pravdu. Společnost bohužel umožňuje, aby byli slabí jedinci takto klamáni a udržováni v pocitu, že jednou skutečně vyhrají.
Mimo realitu
Gambler trpí duševní chorobou, která byla zapříčiněna stresem nebo sklonem k hráčství, které je typické pro slabší povahy. Jelikož to naše legislativa umožňuje, skutečně se i v dnešní době může stát, že člověk naprosto propadne pocitu, že bude snadno bohatý. Lidé nechápou nastavení algoritmu sázkových a výherních soutěží. Podobně jako gambler nevěří vašim názorům na to, že není možné jen tak snadno vyhrát, nechápe ani každodenní život okolo sebe. Postupně se tak dostává zcela mimo reálný svět. Uzavírá se do sebe, často se projevuje také další závislost – například na alkoholu.
Hráčství je nutné co nejdříve řešit s odborným lékařem. Jedná se o vážné onemocnění.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayoclinic, Algamus