Koronavirus může poškodit varlata, přestože je přímo neinfikuje. Nová studia tak potvrdila několik týdnů staré podezření a opět zdůraznila nebezpečnost této nákazy, která začíná být opět podceňována.
Deformované buňky ve varlatech
Vědci z Tufts University a Gongii Medical College sice nalezli jen velmi malé známky přítomnosti viru ve varlatech, ale konstatovali závažné nálezy jejich poškození. Koronavirus tak může nepřímo vést k mužské neplodnosti, a to tak, že způsobí změny v některých typech buněk ve varlatech.
Nejzávažnější poškození u mužů s nemocí Covid-19 bylo zaznamenáno v malých strukturách varlat, které produkují a uchovávají spermie. Vědci u několika pacientů zjistili, že tyto buňky jsou deformované.
Vědci se obávají, že poškození reprodukčních orgánů může vést k omezení nebo dokonce absenci produkce spermií. Tento závěr uvedli autoři v článku publikovaném v magazínu European Urology.
Koronavirus se primárně přenáší kapénkami, které se šíří, když nemocný kašle, kýchá nebo jen mluví. Vědci se ale snaží zjistit, zda se koronavirus nepřenáší také pohlavním stykem.
V rámci již provedených studií nebyla zaznamenána přítomnost koronaviru v mužském semeni nebo vaginálním sekretu. Ale vzhledem k tomu, že některé buňky ve varlatech mají stejné receptory typu ACE2, které umožňují viru útočit na plíce, bylo mužům doporučeno, aby nedarovali sperma.
Některé studie přitom naznačují, že právě receptory ACE2, jež jsou jinak k nalezené právě v plicích, mohou z varlat vytvořit rezervoár pro koronavirus. Aktuální studie však tvrdí, že k poškození varlat nedochází cestou akutní infekce.
Sekundární epidemie
Vědci odebrali tkáň varlat celkem 12 mužům, kteří zemřeli na koronavirus. Tkáň následně testovali na přítomnost koronaviru.
U deseti z dvanácti mužů byla zjištěna přítomnost koronaviru v plicích, ale pouze u jednoho se zjistil ve varlatech.
“Tento pacient měl vysokou virovou nálož a jeho plíce, játra, slinivka i varlata byla pozitivně testována na přítomnost viru,” uvedli vědci.
U zbylých mužů však výzkumníci pod mikroskopem zjistili deformaci takzvaných Sertoliho buněk, které pomáhají produkovat spermie. Tyto deformace mohou ovlivnit produkci zdravých spermií.
Muži, kteří prodělali Covid-19, měli také nižší koncentraci takzvaných Leydigových buněk, které produkují hormony potřebné pro produkci spermií. Ve varlatech byl zaznamenán také zánět.
Přestože k potvrzení budou zapotřebí ještě další, rozsáhlejší studie, vědci už se na základě tohoto výzkumu obávají, že by v důsledku koronaviru mohla vzniknout sekundární epidemie, a to mužské neplodnosti.
Foto: Freepik