Už jste někdy viděli tuto zvláštní houbu připomínající květák? Nejčastěji se s ní můžete setkat v borových lesích. Roste od července do listopadu. Může se tedy pro ni vydat i teď. Mezi kuchaři je považována za královnu hub. Dají se z ní totiž připravit výtečné pokrmy. Navíc obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Z tohoto důvodu jsou za něj některé výkupny ochotné zaplatit tisíce korun.
Kotrč kadeřavý
Kotrč kadeřavý latinsky Sparassis crispa patří mezi chorošovité houby. Mladý kotrč je bílý, ale vlivem stáří postupně hnědne. Jeho plodnice mají tvar nakadeřených větviček, které vyrůstají z třeně, který je celý ponořený v půdě. Svým tvarem připomíná květák nebo mořskou houbu. Roste u kořenů borovic, na kterých parazituje. Jeho příbuzní kotrč Němcův a kotrč štěrbákový jsou podobné, ale parazitují na jiných druzích stromů. I když jsou jedlé, patří k ohroženým druhům a jejich sběr je zakázaný.
Má pozitivní vliv na naše zdraví
Kotrč obsahuje řadu prospěšných látek, které napomáhají správnému fungování organismu. Zmíníme sparassol, který má antibakteriální a antifugální účinky. Další významnou látkou je betaglukan, který působí protirakovinotvorně. Kotrč je také významným zdrojem hořčíku a vitamínu D3 a E. Dále obsahuje látky, které podporují krvetvorbu, díky tomu má také pozitivní vliv na zvýšení naší imunity.
Je možné ho prodat
Pokud ho najdete, můžete se rozhodnout, jestli ho sníte nebo prodáte. V Česku jsou výkupny hub, kde ho můžete výhodně prodat. Ceny se pohybují od 400 Kč do 2000 Kč za kilogram. Pro zajímavost běžná houba váží několik kilogramů. Můžete mít štěstí a najít i mnohem větší houbu. Rekordní hmotnost nalezených hub činí dokonce 15 kilogramů. Každá výkupna má ovšem svá kritéria. Pokud nepochodíte tam, můžete ho zkusit prodat přímo v restauraci.
Foto: Shutterstock
Jak si dopřát chuťový zážitek
Pokud se rozhodnete ochutnat kotrč, můžete z něj uvařit guláš nebo polévku, skvěle vynikne i v asijských jídlech. Pokud se vám nepodařilo žádnou nalézt, je možné, že na něj natrefíte v obchodě. Cena vaničky o 250 g se pohybuje kolem 175 Kč.
Kotrč má příjemnou jemně kořeněnou vůni a nezaměnitelnou oříškovou chuť. Dokáže zastat roli masa, můžete z něj tedy uvařit i gulášovou nebo falešnou dršťkovou polévku. Pokud se nebojíte experimentovat, můžete zkusit i asijské jídlo ve stylu čínské pánve.
Jak kotrč skladovat
Výhodou této houby je to, že nehnije ani nebývá červivá. Můžete ji tedy v ledničce skladovat déle než běžné hříbky. Na druhou stranu je velmi křehká a je nutno ji před použitím důkladně očistit, což bývá docela pracné. Kotrč je možné i usušit. Plodnici rozkrájejte na části, navlékněte na provázek a sušte na suchém a vzdušném místě.
Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, IMAFungus, Funginomi