Léčba neplodnosti se rychle rozvíjí posledních 40 let, a vzhledem k tomu, že jde mimo jiné o velmi dobrý byznys, postupuje také rychle kupředu a nabízí nové a nové možnosti, které ještě před časem byly stěží myslitelné. Má to ale i stinnou stránku: přibývá párů, které založí rodinu po čtyřicítce nebo dokonce padesátce. Mít dnes první dítě po 35 letech, kdy dříve reprodukční věk matek spíše končil, je dnes poměrně časté.
Děti starších rodičů mohou mít problémy
Lékařům se podařilo vypořádat s nejrůznějšími obavami, které plynou z metod umělého oplodnění a nabídli rodičům uspokojující odpovědi. Ano, děti narozené pomocí in vitro fertilizace jsou zdravé. Ano, mražené embryí je bezpečné. Ale s rozvojem reprodukční medicíny přichází otázka možná nejsložitější. Je spojena s věkem rodiče. Jak staří rodiče už jsou pro své potomky moc staří?
Děti jako například Sofie, desetiletá dcera 57leté Miroslavy. “Věděla jsem, že si bude muset v životě vytvořit vlastní podpůrný systém,” říká Miroslava, která žije v Brně a pracuje v marketingu. “Myslím, že to opravdu ovlivnilo způsob, jakým jsme ji vychovávali. Nechali jsme ji například vybrečet, aby usnula. Chtěli jsme, aby se dokázala utěšit sama.”
Koncem minulého roku vyšel v magazínu Journal of Assisted Reproduction a Genetics názorový článek dvou zkušených psychologů a dvou reprodukčních endokrinologů. Podle nich nastal čas na to, aby byla v tomto ohledu nastavena určitá věková omezení. Na základě řady studií uvádějí, že děti zažívají problémy v socializaci, pokud jsou jejich rodiče o půl století starší než ony samy. Zároveň je u nich vyšší riziko rozvoje autismu a různých psychopatologií. Tyto děti také velmi často jako adolescenti nebo teenageři musí nastoupit u rodičů do pečující role, případně truchlit nad jejich ztrátou. V tak nízkém věku je to přitom nepřirozené a pro psychologický vývoj velmi zatěžující.
Budoucnost dítěte je třeba zohlednit
Autoři článku se ptají, zda tato rizika nevytvářejí potenciální “velké škody” dítěti, které vyvažují právo jejich rodičů na “reprodukci bez omezení” v jakémkoliv věku.
“Bohužel je to sebepohánějící se problém. Čím více starších pacientů vyhledá pomoc reprodukční medicíny, tím více lidí si začne myslet, že je to vlastně normální a rozumné, obzvlášť v době, kdy jsou médii oslavovány senzační porody nepravděpodobných rodiček,” uvádějí lékaři.
V době snahy o dítě většinou pár přemýšlí o tom, jak překonat bezprostřední překážky a nezamýšlí se nad tím, co bude za deset nebo dvacet let. “Moji rodiče neplánovali mít děti, ale po deseti letech od jejich svatby, když mámě bylo 39 let a tátovi 52 let, jsem se narodila,” vypráví svůj příběh Kateřina. “Byli velmi starostliví a oddaní a díky tomu jsem měla šťastné dětství. Ale pamatuji si pocity úzkosti, kdy se ostatní děti divili věku mého táty.”
“Přesto jsme se u nás doma často s dalšími dětmi scházely. Táta se o ně zajímal a ony ho braly pozitivně. Ale když jsem přišla do puberty, táta už nebyl schopný zapamatovat si jména mých kamarádů. Jednou jsem se na něj za to rozzlobila. Cítil se kvůli tomu špatně, a tak mě požádal o to, abych mu o nich řekla detaily, které si pak poznamenal. Pak jsem se cítila hloupě já, protože mi došlo, že to nebylo z nedostatku jeho zájmu.”
“V dalších deseti letech rychle scházel, protože trpěl demencí. Poslední roky žil v domově důchodců, když v roce 2016 zemřel. Tehdy mi bylo 29 let.”
“Teď mi je 33 a mojí mámě 72 let. Těší se dobrému zdraví a je aktivní. Ale když má výjimečně výpadky paměti, začnu být nervózní, protože se bojím, aby nenásledovala osud mého táty.”
Snížit hranici?
Právě brzká ztráta rodiče je pro dítě nebo mladého člověka silně zatěžující. Malé dítě přitom ze starších rodičů může také těžit. Obvykle se o zodpovědněji starají, jsou klidnější a mají na něj více času, protože v životě už dosáhli jiných cílů.
Ale možnost, že rodič zemře než si dítě vybuduje svůj vlastní život, je výrazně negativní. Pokud má rodič dítě po padesátce, existuje více než dvacetiprocentní šance, že se nedožije jeho 20. narozenin.
V České republice je zákonem povoleno využít metod asistované reprodukce do 49 let matky. Tato věková hranice už je podle mnohých za hranicí a měla by být snížena. Z veřejného zdravotního pojištění je možné asistovanou reprodukci hradit do 39 let matky.
Foto: Freepik