Podle lékařů mnoha lidem u nás nefungují ledviny tak, jak by pracovat měly. U některých lidí je toto omezení mírné a u jiných vážné. Je třeba upravit pitný režim a jídelníček. Jinak hrozí hromadění zplodin metabolismu v tkáních a buňkách, selhání ledvin a poškození dalších životně důležitých orgánů. Jak upravit životosprávu?
Podle lékařů můžeme ztratit až 90 % přirozené kapacity ledvin, aniž bychom to poznali. Potíže s ledvinami mají nejčastěji diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem, ale i lidé s nadváhou, kuřáci, znační konzumenti alkoholu a lidé pod náporem stresu. Rizikový věk je pak 50 až 70 let. Ledviny zatěžuje nedostatek pohybu, přílišné solení, nadměrná konzumace tučných pokrmů a cukru, ale užívání léků proti bolesti.
Kolaps přichází bez varování
Problémy s ledvinami jsou záludné. Chronická onemocnění ledvin se nemusí dlouho projevovat. Tempo poklesu ledvinových funkcí se odvíjí od vyvolávající příčiny a přidružených nemocí. Vždy se dá však zpomalit úpravou stravování a životního stylu. Asi 5 % lidí u nás trpí chronickým onemocněním ledvin v pokročilém stadiu. U těchto lidí musí být diagnóza stanovena co nejdříve, aby mohla být zahájena konzervativní léčba a dieta.
Co je třeba omezit
Je třeba omezit příjem bílkovin, soli, cukru i tuků. Tím se dost výrazně sníží množství odpadních látek v krvi. Velké množství bílkovin je v mase, uzeninách, vejcích, luštěninách nebo v mléčných výrobcích. Při snížené funkci ledvin se v těle hromadí i minerály, jako je sodík, draslík a fosfor. Jejich příjem musíte omezit, aby nedošlo k poruše rytmu srdce, urychlení procesu aterosklerózy, zadržování vody v těle a dalším komplikacím.
Pozor na další potraviny
Velké množství draslíku obsahuje ovoce, hlavně banány, hrozny, avokádo či sušené ovoce, zelenina, jako je špenát, brambory, brokolice či rajčata. Dále ořechy a mandle, celozrnné a mléčné produkty. Na fosfor jsou bohaté mléčné a celozrnné výrobky, maso, ryby, luštěniny, ořechy, hořká čokoláda a kakao, sladké limonády a pivo. Sodík je v polotovarech a pochutinách, které je nutné vynechat a vařit z čerstvých surovin.
Sledujte svou moč
V pokročilejších fázích chronického onemocnění ledvin klesá produkce moči. Pak je na čase spolupráce s nefrologem a snížení příjmu tekutin. V opačném případě hrozí zavodnění organismu, otoky, vysoký krevní tlak a zátěž pro srdce a cévy.
Foto: Shutterstock