Každý správný milovník sýra si přeje, aby mu jeho pochoutka vydržela co nejdéle. Mnoho lidí však dělá při skladování tohoto mléčného produktu chyby, které dobu jeho životnosti o mnoho zkrátí. Čemu se vyhnout a co naopak dodržovat se dozvíte níže.
Tvrdé sýry v trvanlivosti vedou
Správné skladovací podmínky se u každého typu sýra mohou lišit. Nicméně, co se týká uskladnění sýrů v lednici, pro všechny druhy je ideální přihrádka na zeleninu, kde je nulová a stálá teplota i správný stupeň vlhkosti. Co se týká trvanlivosti, všeobecně platí, že tvrdé druhy sýrů vydrží zpravidla nejdéle.
Druhy sýrů a jejich správné uchovávání
Tvrdé a zrající sýry (parmezán, gouda) balte do pečicího papíru a navrch je převiňte potravinářskou fólií. Sýry s modrou plísní (niva, gorgonzola) stačí dát jen do folie. Stejně tak je doporučeno balit polotvrdé sýry (eidam a čedar) i sýry s bílou plísní (hermelín, camembert, brie). Fólii byste měli pravidelně měnit. Nakládané sýry (mozzarella, feta sýr) nechávejte v původním obalu a nálev měňte každých pár dní. Správným balením nejen, že zamezíte vniknutí bakterií, které by vedly k jejich zkáze, ale ochráníte je i před vysycháním, což je v prostředí lednice pro sýry typické.
Hygiena na prvním místě
Před podáváním si umyjte ruce a krájejte sýr vždy čistým nožem, aby se do něj nedostaly nežádoucí mikroorganismy, které by zkrátily dobu jeho použitelnosti. I když je sýr po expiraci, zkontrolujte, zda na něm není plíseň, jestli chutná a voní stejně a má i stejnou texturu jako normálně. Pokud tomu tak je, nemusíte se obávat jej sníst.
Vhodné je podávat sýr při pokojové teplotě. Z lednice tak vytahujte jen takovou porci sýra, kterou opravdu spotřebujete (je zbytečné nechávat venku v teple celý sýr, kus odkrojit a zbytek zase uskladnit).
Není-li to není nutné, sýry nezmrazujte. Příliš nízká teplota zničí celkovou texturu sýra i jeho chuť. Pokud jej však chcete použít jen na vaření či k zapékání a nebudete ho jíst čerstvý, tak v tomto případě mrazení nevadí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Food52, RealSimple