Mech z trávníku vám zmizí jednou provždy

Výskyt mechu dokáže potrápit každého, kdo si svou zahradu pěkně opečovává. Tento nežádoucí zelený porost se může objevit z různých příčin. Jeho odstranění lze provést jak chemickými přípravky, tak i šetrným způsobem ze surovin, které jsou běžně dostupné v každé domácnosti. V první řadě je však důležitá prevence, aby se mech po tom, co se jej zbavíte, hned tak znovu neobjevil.

Málo světla i příliš krátký trávník

Mechu se daří všude tam, kde je dostatek stínu a vysoká vlhkost. Vedle toho mu vyhovuje i kyselá půda. Pokud se vám mech objevil v trávníku, může to být nedostatkem živin. Tráva je oslabená a to dává příležitost plevelnému mechu, aby se na jejím místě rozšířil. Sekání trávníku těsně u země také není ideální. „Bezpečná“ délka stébel se pohybuje od 3 do 5 centimetrů.

Provzdušňovat, prosvětlovat

Mechanické odstranění mechu můžete provést pomocí speciálních hrábí k tomu určených nebo vertikulátorem. Vertikulátor je přístroj podobný sekačce, který nařezáváním travních drnů půdu provzdušňuje a pružinami ji zbavuje nejen mechu, ale i odumřelých zbytků trávy a plsti.

Nadměrnou vlhkost lze řešit drenáží nebo použitím provzdušňovače (aerátoru) na trávník. Tímo půdu jednoduše propícháte, čímž do ní dostanete více vzduchu. Co se týče příliš kyselého prostředí, na vině je nízké pH. Jeho zvýšení lze docílit zahradnickým vápnem. Více světla pak podpoříte dostatečným prořezáváním stromů a keřů.

Proti mechu působí soda, mýdlo i prostředek na nádobí

Důkladnou chemickou likvidaci mechu zajistí speciální herbicidy. Pokud však k těmto průmyslově vyráběným přípravkům nemáte důvěru, vyrobte si svůj vlastní. Stačí vám k tomu jedlá soda, prostředek na mytí nádobí nebo obyčejné mýdlo. Na roztok s jedlou sodou použijte sáček sody, který smícháte s 8 litry vody. V případě mýdlového roztoku použijte stejné množství vody a 30 gramů nastrouhaného tuhého mýdla. Prostředek na nádobí stačí zředit jen 3,5 litry vody. Hotový roztok si vždy dejte do rozprašovače.

Během 24 hodin od postřiku mech postupně odumře. Poznáte to jeho změnou barvy ze sytě zelené na hnědou nebo oranžovou. Mrtvý mech pak jednoduše odstraňte. Nikde by neměly zůstat žádné mechové zbytky, aby se tento zelený povlak prostřednictvím spór neobjevil jinde na zahradě.

Foto: Shutterstock, zdroj: Prostreno, Potapnicek, Theturfgrassgroup