Jíte rádi ovoce? Víte, co se stane s peckami a semínky potom, co je hodíte na kompost? Začnou hnít a plesnivět. Všechna až na jednu výjimku. A tou jsou semínka z grapefruitu.
Tohoto jevu si v roce 1980 všiml jeden nadšený zahrádkář. Objev by propadl v zapomnění, kdyby tento muž nebyl zároveň lékař a fyzik, dokonce nositel Einsteinovy ceny. Jmenoval se Jacob Harich a hned podrobil zvláštní semínka vědeckému zkoumání. Ukázalo se, že grepová semínka obsahují látky, které mají silný antivirový, antimikrobiální a protiplísňový účinek. Byla by tedy věčná škoda nechat tento přírodní poklad ležet ladem na kompostě.
Grepová semínka jsou přírodní antibiotikum
Grapfruit (Citrus paradisi) je nízkorostoucí citrusový strom, který pochází z karibského ostrova Barbados. Jeho plody jsou značně veliké a jsou známy svou nahořklou chutí. Těší se vysokému obsahu vitamínu C a v jejich oplodí se nachází žlázky s éterickými oleji. Nejcennější jsou však semínka ukrytá uvnitř.
Ukázalo se, že extrakt z grepových semínek dokáže zatočit až s osmi stovkami bakterií a virů, se stovkou kmenů plísní a také s jednobuněčnými parazity. Grepová semínka jsou zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, které působí jako skvělé přírodní antibiotikum. Potlačují infekce dutin, průdušek, uší i močových cest. Dají se využít také při zánětech dásní nebo zubních kazech.
A to ještě zdaleka není vše. Nejenže dokáží řešit velké množství problémů, mohou fungovat i jako účinná prevence proti různým nemocem. Semínka ulehčují trávení, čistí organismus a posilují jeho celkovou obranyschopnost. Mají také antioxidační účinky. Olej z lisovaných semínek je možné použít v aromaterapii. Sáhnout po něm mohou ti, které přepadají podzimní splíny.
Vyrobte si z nich kapky
Přidáte se k těm, co je využívají pravidelně? Grepová semínka můžete jíst jen tak samotná. Je to skvělá pochoutka. Získáte je přímo z plodů a po očištění je můžete nechat usušit nebo zamrazit. Látky v nich obsažené budou ovšem nejúčinnější ve formě kapek. Ukážeme vám, jak si je jednoduše vyrobit.
Připravte si 3 lžíce nadrcených semínek a 2 dl 60% lihu. Semínka, mohou být čerstvá, usušená nebo zamražená. Zalijte semínka lihem a nechte dva týdny louhovat na teplém místě. Dvakrát denně je protřepejte. Po uplynutí doby je přeceďte přes plátýnko a hotové kapky slijte do malých tmavých lahviček. Kapky užívejte při potížích jako je nachlazení, chřipka, kašel. Nakapejte 4–6× denně 30 kapek do 2 dl vody. Opakujte po dobu 10 dní.
Foto: Shutterstock, zdroj: Dr.Axe, Universityhealthnews