Mikroplasty najdete téměř ve všem, co máte doma. Vědci zjistili, že pravděpodobně stojí za mnoha zdravotními problémy. Dá se jim vůbec vyhnout? A co můžeme udělat pro to, abychom jejich množství kolem sebe eliminovaly?
Problém jménem mikroplasty
Donedávna tento problém neexistoval. S tím, jak se enormně začala zvyšovat výroba plastů, přišly i tyto nebezpečné znečišťující látky, které se do našeho těla dostanou stejně snadno jako do okolní přírody. Odborníci varují, že mohou způsobovat problémy dospělým, ale i dětem, a to dokonce ještě i těm nenarozeným. Dá se před nimi vůbec uchránit?
Mikroplasty v domácnosti
Plasty jsou i tam, kde byste je na první pohled vůbec nečekali. Bylo odhaleno, že se vyskytují v některých potravinových obalech, oblečení, kosmetických produktech a také například v pastě na zuby. Nachází se v dětských plastových hračkách, plenách i dětském nádobí. A hlavně je najdeme ve vzduchu, který dýcháme. Vědci zkoumali spojitost mezi nárůstem neplodnosti, rakoviny tlustého střeva a respiračních onemocnění a tím, že jsme všichni vystaveni mikroplastům. Jedna z variant je, že mikroplasty svůj podíl na vzniku a nárůstu těchto nemocí skutečně mají.

Jsou absolutně všude
Mikroplasty představují závažný problém. Byly nalezeny na vrcholu hory Mount Everest i v tělech živočichů žijících v hlubinách oceánů, kde se jich pro zajímavost v současné době vyskytuje 14 milionů tun. Ohrožují zdraví lidí i zvířat a narušují přírodní ekosystémy. Zbavit se jich je téměř nemožné a vědci se snaží najít na tento problém řešení. Než na něj přijdou, můžeme se zatím pokusit eliminovat mikroplasty alespoň u sebe doma.
Jak v domácnosti eliminovat mikroplasty
Dejte před plasty přednost jiným materiálům – sklu, papíru, nerezu. Snažte se co nejméně nakupovat ovoce a zeleninu v plastových obalech a vaničkách. Dávejte raději přednost samostatným kusům, které s vložíte do látkových sáčků. Plastové krabičky na jídlo vyměňte za skleněné a noste oblečení vyrobené z přírodního materiálu, jako je vlna nebo bavlna. To jsou základní změny, které může udělat každý z nás.
Foto: Freepik, zdroj: ucsf.edu, Cambridge