Ovoce sušené mrazem neboli lyofilizované ovoce se setkává u českých matek s čím dál větší oblibou. Nechtějí své děti cpát lízátky, čokoládou a bonbóny, proto sázejí na zdravější varianty, třeba právě ovoce sušené mrazem. Ale je to skutečně vhodné pro děti?
Co je lyofilizace?
Lyofilizace je nejúčinnější metodou konzervace potravin, jde o formu dehydratace. Tato metoda se původně používala k výrobě instantní kávy, pro vojenské účely a při kosmických misích NASA. Zachovává strukturu, chuť i živiny. Navíc ovoce může být zpět rehydratováno a navrátit se do původní struktury při zachování téměř všech živin.
Jak lyofilizace probíhá?
Ovoce se zmrazí a poté uloží do vakuové komory. Zmrzlá voda se přemění z ledu na páru (sublimuje), tím se odstraní téměř veškerá vlhkost, přesto struktura a chuť ovoce zůstává stejná. Zachovány zůstávají také živiny.
Kolik živin si ovoce sušené mrazem zachová?
Hodně. Mrazem sušené ovoce obsahuje až 90 % svého původního nutričního obsahu. Je zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a chemických látek produkovaných rostlinami. Jediný problém může být, že lyofilizované ovoce není tak syté jako čerstvé právě proto, že postrádá vodu.
Je zdravější čerstvé ovoce, nebo lyofilizované?
Určitě čerstvé. Nicméně pokud nemáte možnost vzít si s sebou na cesty nebo výlety ovoce čerstvé, ať už z důvodu prostoru, skladování nebo přechovávání, stává se ovoce sušené mrazem skvělou alternativou.
Proč je ovoce sušené mrazem lepší než sušené?
Sušené ovoce ztratí větší množství živin, navíc jej výrobci velice často uměle doslazují, což se u lyofilizovaného ovoce neprovádí. Další plus je doba expirace. Trvanlivost lyofilizovaného ovoce je neskutečná, vydrží 25 let.
Pozor na kalorie
Jediným háčkem je cukr. Jeden kousek ovoce sušeného mrazem obsahuje stejné množství cukru jako jeden kousek reálného ovoce. Ale tím, že je ovoce sušené mrazem menší, máme tendenci sníst ho více. Proto pozor na příjem cukru. I s lyofilizovaným ovocem raději opatrně.
Foto: Shutterstock, zdroj: Health.harvard.edu, Sharp.com, Kupi.cz