Mšice nejsou malá neškodná zvířátka, jsou to zabijáci rostlin. Napadají téměř všechny druhy, vysávají z nich mízu, přenášejí choroby a podporují tvorbu plísní. Proti takovým nepřátelům vaší zeleně je třeba radikálně zakročit.
Ze života mšice
Samice mšice žije 25 dní a za tu dobu přivede na svět přibližně 80 dalších mšice. Tito nebezpeční predátoři zeleně se velice rychle množí. A jsou jich mraky. Existuje mšice růžová, maková, jabloňová, broskvová, melounová, zelná či fazolová. Mšice mají různé barvy, světle růžovou, žlutou, zelenou, hnědou či černou. Nejoblíbenější rostliny jsou pro mšice růže, jiřiny, astry, krásenky a ostálky. Co jim naopak vůbec nechutná, je pažitka, cibule nebo česnek. Žijí v koloniích na stoncích a spodní straně listů.
Jak poznám napadenou rostlinu?
Samotné mšice na rostlině vůbec nemusíte zaznamenat, jsou velmi malé. Poznávací znaky jejich působení jsou pokroucené listy, zdeformované plody či lepkavá tekutiny pokrývající listy a stonky. A někdy i výskyt mravenců poblíž.
Prevence
Na podzim posbírejte spadané listí. Právě na listech totiž bývají zachycena vajíčka mšic, která klidně přežijí až do jara. Také vytvořte na zahradě prostředí vhodné pro hmyz jako jsou slunéčka sedmitečná, škvoři nebo vosičky (konkrétně jejich larvy). Tito živočichové jsou přirození predátoři mšic. Na zahradu je nalákáte třeba tím, že jim postavíte či koupíte tzv. hmyzí domeček nebo hmyzí hotel.
Jak na mšice přírodně?
Kolem rostlin, které mšice přitahují, umístěte žluté lepové destičky. Mšice totiž milují žlutou barvu, takže na destičky naletí a už se neodlepí. Můžete využít také postřiky rostlin na přírodní bázi. Jejich hlavní složkou je buď nimbový olej, olej z rostliny Kaleda lysá nebo pomerančová silice.

Domácí kopřivový postřik
Litrem studené vody zalijte 15 g sušených kopřivových listů a nechte 3 dny louhovat. Po scezení nařeďte ještě 4 litry vody. Tuto tekutinu sprejujte na stonky rostlin, které chcete před mšicemi ochránit.
Domácí česnekový postřik
Rozmáčkněte dva stroužky česneku a dejte je do sklenice plné vody, nechte přes noc odstát. Ráno přelijte do rozprašovače a postříkejte stonky rostlinek. Skvělá zpráva je, že česnekový postřik funguje i na mravence, kteří mšice chrání.
Domácí octový postřik
Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:3, dobře promíchejte a následně nasprejujte na rostliny. Rychlé a účinné.
Foto: Freepik, zdroj: Pasti.ct, Kupi