Hluchavka je léčivá bylina podobná kopřivě. Má několik odrůd, některé jsou okrasné a jiné léčivé. V naší přírodě roste divoce a je především známá k používání ve formě čaje při nachlazení, rýmě, kašli, angíně nebo chřipce. Její využití je ale mnohem širší. Naši předci ji například nakládali do lihu a připravovali z ní tinkturu.
Léčivé účinky hluchavky
Listy hluchavky jsou velmi podobné kopřivě, ale nežahají, můžete ji tedy bez obav sbírat holýma rukama. Květy hluchavky jsou bílé, růžové nebo fialové a právě květy se vám budou hodit při přípravě tinktury. Hluchavka v naší přírodě hojně kvete od dubna do listopadu. Hluchavku sušte na stinném a teplém místě, jehož teplota nepřesáhne 35 °C. Jestliže během sušení květy hluchavky ztmavnou, raději je vyhoďte, léčivé látky obsažené v květech se tím znehodnotily.
Odrůda hluchavek s bílými a fialkovými květy patří mezi léčivky používané při respiračních onemocněních. Pokud jste zahlenění, můžete hluchavku použít při přípravě čaje. V případě gynekologických problémů si lze z hluchavky připravit sedací koupel. Hluchavka je skvělá i na podporu trávení a zažívací potíže. Má pozitivní vliv i na močové cesty a prostatu.
Příprava tinktury z hluchavky
Tinkturu z hluchavky si připravíte tak, že do uzavíratelné nádoby dáte květy hluchavky a zalijete je lihem. Na každých pět lžic květů přidejte půl litru alkoholu. Sklenici uzavřete, protřepte a uložte na 14 dní na stinné místo. Pravidelně sklenici kontrolujte a podle potřeby protřepte tak, aby květy byly vždy plně namočené v lihu. Po uplynutí doby na louhování, tinkturu sceďte a přelejte ideálně do nádoby s kapátkem. Tuto tinkturu můžete používat vnitřně i zevně. Pokud se vám špatně usíná, dejte si každý den 10 – 20 kapek této tinktury a budete spát jako Šípková Růženka. Pokud vás například trápí vypadávání vlasů, můžete použít tinkturu k masáži hlavy a podpoře růstu vlasů.
Foto: Shutterstock, zdroj: Thenerdyfarmwife, Healthygreenkitchen