Špikování masa patří do sekce kulinářského umění pro pokročilé. A nebo ne? Přečtěte si, jak a čím správně prošpikovat maso, a připravte tak svým strávníkům nezapomenutelný gastronomický zážitek.
Proč se špikuje?
Když déle připravujeme některé části masa, může dojít k jejich vysušení. Tomu zabráníme právě špikováním, které masu dodá šťavnatost a křehkost a také výsledná chuť poskočí na úplně jiný level.
Jak se špikuje?
Úplně nejlepší je špikovací jehla. Do ní upevníme suroviny, kterými chceme špikovat, a pomocí hrotu ji vpravíme do masa, protáhneme, a tak vtáhneme dovnitř masa také přicvaknuté suroviny. Špikování je s jehlou velmi snadné. Pokud byste se náhodou obávali vyšší pořizovací ceny, budete velmi příjemně překvapeni, není tomu tak.
Nemáte jehlu, nechcete jehlu? Nevadí. Poradíte si i s tenkým ostrým nožíkem, kterým do masa uděláte vhodný otvor, zapíchnete, protočíte. Do otvoru pak zasunete na dlouhé tenké hranoly nakrájenou špikovací náplň.
Čím se špikuje?
Špikujeme masa tužší a sušší, abychom dosáhli šťavnatosti. Typickými surovinami je špek či slanina, nejčastěji jimi špikujeme maso hovězí, krůtí, králičí, zvěřinu, jehněčí koleno a vepřovou kýtu.
Ale maso můžete mít šťavnatější chuť i za použití jiných surovin. Pro zdravější špikování se výborně hodí mrkev, petržel, celer, česnek a pevnější bylinky, např. rozmarýn nebo citronová tráva.
Foto: Shutterstock
Tipy mistra šéfkuchaře
- Svíčkovou prošpikujeme jedině slaninou. Stejně tak hovězí pečeni na víně nebo hovězí cikánskou pečeni.
- Hovězí maso na česneku česnekem také prošpikujeme.
- Vepřové maso připravované na kořenové zelenině prošpikujeme mrkví, celerem nebo nejlépe obojím.
- Bažantí (husí) stehna se zelím prošpikujeme vyuzeným špekem.
Foto: Shutterstock, zdroj: apetitonline, kuchynelidlu