Pokud užíváte pravidelně léky, měli byste si dávat pozor nejen na alkohol, ale i na některé, na první pohled neškodné, nápoje a potraviny. Ty totiž mohou do značné míry snižovat účinky vašich léků, což by se mohlo neblaze projevit na vašem zdravotním stavu. Na co si dát tedy pozor?
Vyhněte se alkoholu, kofeinovým nápojům i mléku
Příbalové letáky léků ve většině případů obsahují varování, abyste společně s užíváním léků nepili alkohol. Pokud nad tím mávnete rukou, nemusí se vám to dříve či později vyplatit. I jedna sklenice vína denně může mít negativní účinky na váš organismus a to především pokud užíváte léky na bázi paracetamolu či antibiotik. V takovém případě riskujete bolesti břicha a hlavy, nevolnost i poškození jater.
Nejen alkohol je droga, se kterou se musí opatrně. To stejné platí i o kávě a některých druzích čaje, které obsahují kofein. Pozor si dávejte především v případě, že trpíte astmatem nebo užíváte léky proti úzkosti. Již jeden šálek černého čaje může zvýšit účinky léků, tedy působení léků bude mnohem silnější, než je vaše běžná dávka. Může vás pak trápit neklid, nespavost nebo bušení srdce.
Pokud ráno nepijete kávu ale dopřáváte si sklenici mléka, ujistěte se, že neužíváte doplňky stravy s železem. Mléko není vhodné ani pokud berete léky na štítnou žlázu nebo se léčíte antibiotiky. Mléko totiž může narušovat vstřebávání železa a vápník může bránit v absorpci účinných látek do krevního oběhu.
Pozor i na ovoce a zeleninu
Pokud užíváte jakékoliv léky, vyhněte se pojídání grepů ve velkém. Ač grapefruit obsahuje velké množství vlákniny i vitaminu C, tak snižuje účinnost velkého množství léků a zvyšuje nežádoucí účinky. Na pozoru se mějte především, pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak či cholesterol. Zelenina je pro naše tělo prospěšná, ale pokud užíváte léky na ředění krve, vyhněte se zelenině bohaté na vitamín K. Vitamín K obsahuje především zelená zelenina, tedy kapusta, špenát, brokolice či zelí.
Foto: Shutterstock, zdroj: vitalrecord, everydayhealth