Možná se vám stalo, že se někomu snažíte něco vysvětlit, ale náhle vám dojdou slova a trvá nějakou dobu, než vám myšlenky znovu naskočí. Jindy v půlce věty zapomenete, co jste chtěli říct. Kdy a jak se projevuje mozková mlha a jak jí čelit?
Za to může mozková mlha, kdy dochází ke ztrátě soustředění, neschopnosti myšlení a dokonce mírné ztrátě vědomí. Objevuje se při únavě, vyčerpání, nízké hladině cukru v krvi, špatné funkci štítné žlázy, úzkostech, depresi i po traumatickém zážitku. Zkuste si osvojit techniky pro zvýšení koncentrace.
Mozková mlha
Odborně je mozková mlha dočasná porucha poznávacích funkcí mozku, která způsobuje zpomalení mentálních procesů, potíže s pamětí, zkreslené vnímání, ale i poruchy soustředění, zapomnětlivost a dokonce chaotické jednání. Příčiny mozkové mlhy mohou být banální i závažné, proto stav nepodceňujte. Po každém výpadku pátrejte potom, na co vás chtěla mozková mlha upozornit. Pokud jste dlouhodobě unaveni, nechte si udělat rozbory krve i na hladinu hormonů štítné žlázy a nadledvinek.
Cvičení a pohyb
Pohybová aktivita a cvičení mozku má na tento orgán blahodárný účinek. Poskytuje energii a zároveň pročišťuje mysl. Už jen pouhých 30 minut chůze omlazuje činnost mozku i těla a budeme se cítit lépe než před cvičením. I díky cvičení mozkové mlhy často mizí.
Kvalitní a dostatečný spánek i meditace
Meditace zklidní mysl a zvýší pozornost. Kvalitní a dostatečný spánek umožňuje našemu mozku dobře zpracovávat veškeré emocionální informace a řešit úkoly i problémy. Navíc budeme lépe zvládat stres.
Vyvážená a pravidelná strava
Vyvážená a pravidelná strava vás ochrání od nízké hladiny cukru v krvi vyvolávající mozkovou mlhu. Vždy je třeba sledovat, jak na potraviny reaguje tělo. Některé sladké pokrmy mohou způsobit ospalost, ale oříšky, jahody a banány vás naplní energií. Lepší je menší svačinka během dne než velká porce oběda a večeře. Dbejte na pravidelnou stravu.
Foto: Freepik